КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ ЛОЗНИЦЕ: „ДАНИ ЈОВАНА ЦВИЈИЋА“ – Основао факултет пре 130 година

Центар за културу „Вук Караџић“ организовао је данас у оквиру манифестације „Дани Јована Цвијића“, представљање Географског факултета у Београду. Била је ово прилика да се у свечаној сали Гимназије „Вук Караџић“ укаже на 130 година од оснивања факултета и Цвијићеве улоге у покретању установе, која се најпре звала Географски завод.
О факултету и јубилеју говорили су Војислав Деђански, студент докторских студија, Филип Крстић, асистент и Стеван Станковић, професор емеритус. Гимназијалци су упознати са радом факултета и смеровима које обухвата, али и перспективама у запослењу сваког дипломираног географа. На детаље из Цвијићеве биографије подсетио је професор Станковић указавши да је прва професионална наставно-научна географска институција у Србији формирана 1893. године, после Цвијићеве одбране докторске тезе у Бечу.

– Јован Цвијић се вратио из Беча у Београд у марту 1893. године, јавио се министарству са својом дипломом, а министарство које га је стипендирало шаље његову молбу савету Велике школе која га проглашава радовним професором физичке географије и етнологије. Он потом оснива Географски завод, данашњи Географски факултет, при Историјско-филозофском факултету Велике школе, која је 1905. прерасла у Универзитет у Београду. Иначе, у јуну ове године, у ректорату, на Студентском тргу, представили смо зборник који се односи на 130 година факултета који је у доба Цвијића био веома мали. Он и десетак његових сарадника. Али, Цвијић уводи европске стандарде, уводи студенте у теренски рад. Од 130 година уназад до данас Факултет се развијао на различите начине, био је у склопу Филозофског факултета, Природно математичког, затим самостални Географски факултет који данас има студије географије, туризма, екологије, демографије и просторног планирања – рекао је Станковић.
Оснивање Географског завода на Великој школи, речено је на овом скупу, може се сматрати почетком развоја научне географије у Србији и осталим српским земљама. Убрзо након тога, 1910. основано је Српско географско друштво, прво удружење географа на Балкану,
Иначе, пре оснивања Географског завода, географија у Србији предавала се као наставни предмет на Великој школи, као и у основним и средњим школама.
С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ …
РАСПИСАНА ЧЕТИРИ КОНКУРСА – За квалитетнији живот станара
ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ – Позив за извођаче радова
Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу