МИХОЉСКИ СУСРЕТИ СЕЛА У ЛЕШНИЦИ – За сваког по нешто

Сви они које је јуче пут случајно навео у Варош Лешницу па су свратили да виде шта се то дешава, као и они који су дошли с намером – нису погрешили. Овогодишњи „Михољски сусрети села“ који се одржавају у овом месту по трећи пут, били су чини се, бољи него претходна два. Било је за свакога по нешто, и ића и пића, и музике, спорта, изложбе домаће радиности, такмичења из шаха, стоног тениса и избор најбољег јела припремљеног у котлићу који су потпаљени још око десет ујутро.


Почело је „Парадом будућности“, односно дефилеом најмлађих Лешничана и њихових мајки а наставило се шетњом од штанда до штанда, обиласком котлића и чекањем да јело буде готово. Ипак, највише народа сјатило се око два ражња на којима су се окретале огромне печенице. Да би се добила порција свињског печења чекало се у „километарском“ реду, пре тога било је довољно уплатити 150 динара да би се добио бон а сав приход намењен је за куповину уџбеника ђацима овдашње основне школе за наредну годину. Све то су организовали чланови Удружења лешничких привредника, наравно, многи су дали и више новца него што је тражено па чак и по стотину евра.
Скоро сваки штанд обишао је и разговарао са излагачима Видоје Петровић, градоначелник у техничком мандату. Како је изјавио за медије, реч је о предивној манифестацији која је окупила наше суграђане свих узраста, привреднике, излагаче домаће радиности, децу која су за ову прилику припремила посебне програме.


– Простор је као створен за овакву манифестацију, овде је предиван парк, основна школа, црква. Ово је прилика да се људи друже, да покажу своје производе, да много тога виде и буду виђени. Посебно ме фасцинирало како је ваша колегиница новинарка рекла – ово је „парада поноса“, а реч је била о деци најмлађег узраста који су заједно са својим родитељима направили дефиле око парка испред школе. И то је најјачи утисак који ћу понети данас са ове предивне манифестације. Ово је одраз чињенице да се Лозница из године у годину развија, да је привреда значајно оснажена и да се стварају услови да се друштвени живот обогати а овакве манифестације нам дају лепу прилику за све оно што би могли да покажемо и видимо – рекао је Петровић.
А штандова четрдесетак, више него икада, на њима различити производи од меда, зимнице, ручни радови, цвеће, предмети од печене глине, плетене корпе…
Снежана и Душан Јовановић, дошли су из Шапца, кажу, по први пут су овде али ће доћи и догодине. На њиховој тезги било је за сваког по нешто – ораховача, кантарион уље, лосиони, ракија, босанска пита савијача развлачена ручно, украси за торту, хеклани и везени радови. Снежана каже да од малих ногу изучава лековито биље које бере на Влашићу код Горњег Црниљова по тачно одређеном календару.
– Знате, неко биље је лековито у јулу а ако га берете у августу оно је штетно по здравље. Препарате од биља правим по рецептима моје прабабе – каже она а Душан додаје да су ове године испекли више од хиљаду литара ракије у свом казану.
За разлику од њих Драган Жујовић из Ваљева био је и претходна два пута у Лешници. Он нуди слатко разних врста, џемове, зимницу, сирупе, мед и производе од меда. Каже, да се зимницом бави супруга а он ради око пчела. Питамо га како климатске промене и запрашивање комараца утичу на пчеле и род.
– Јако, јако је тешко. То је један од већих проблема који је у последње време постао нерешив, велики су губици, то још нико озбиљно не схвата иако је дошло крајње време да се нешто предузме. Невреме је ове године доста друштава узело, имао сам огроман губитак у Војводини, поломљене су ми кошнице, испревртане, потоп је био. Како која година за пчеларство је све теже. Ове године ко је остварио десет килограма по кошници добро је прошао – каже Драган.
На око тридесет штандова своје производе изложили су мали привредници из Лешнице. На једном од њих Марко Петровић, представио је свој бренд под називом „Орнамент“, који стиже из дестилерије МВП.


– Тренутно имамо четири врсте ракије, крушка виљемовка, шљива, дуња лесковачка, јабука а наредне године би требало да имамо и кајсију. Имамо и свој воћњак али и кооперанте са којима сарађујемо дужи низ година, у суштини воће које набављамо је из лозничког краја, Осечине, Мачве. Настављамо традицију, отац је наследио од деде, онда сам ја пре три-четири године, то уозбиљио, желео сам да направимо квалитетан бренд. Раније смо ракију поклањали пријатељима а сада и други могу да осете укус и квалитет нашег производа – каже Марко који је иначе, завршио архитектуру па стога и назив бренда „Орнамент“ који значи украс.
Одмах до његовог је штанд месаре „Гајић“, која како нам је рекао власник Стефан Гајић, постоји још од 1976. године. Месаре имају у Лешници и Лозници тамо где су им и кланице. На наше питање шта се највише продаје, одговара – све, а на питање зашто су чварци тако скупи, каже: „Зато што их има најмање, зато што свиње нису као пре, набављамо их из Мачве, то је све крто, зато сада и нема масти“. А цене – јунетина 1.250 динара, свињетина 1.000, а чварци исто толико, па бирајте.
Светлана Видовић, комерцијалиста „Бразил кафе“, пржионице у Лешници која постоји више од 30 година, каже да се увек одазивају на све манифестације које се приређују у Лешници и на подручју нашег града.


– То је јединствена прилика за сусрет са потрошачима, да чујемо њихово мишљење о нашим производима. Трудимо се да одржимо цену кафе на неком „нормалном“ нивоу, да свако себи то може да приушти, надамо се да у томе успевамо. Задовољни смо продајом, али увек може боље – каже Светлана. Иначе, Бразил има веома разгранату продајну мрежу, поред Лознице, њихова кафа налази се и на рафовима продавница у Шапцу, Љубовији, Крупњу, Бајиној Башти.
Највећу пажњу деце привукли су аниматори „Дрво на штулама“ и „Шумски вилењак“, који су им правили фигуре од балона и сликали се са њима, као и сладоледи од шећерне вуне.
Званично, све окупљене на манифестацији поздравио је Љубинко Ђокић, помоћник градоначелника, рекавши да село мора да има кључну улогу у развоју Србије, а, да би се остало на селу, потребни су добри путеви и много тога што доприноси квалитетнијем животу.
– Град Лозница чини све да би олакшали грађанима који живе на селу. Из буџета финансирамо, између осталог, набавку прикључне опреме за пољопривреднике, набавку садног материјала, куповину стакленика, пластеника, система за наводњавање, набавку противградних ракета – рекао је Ђокић.


Снежана Перић, директорка Туристичке организације Лознице пожелела је да ова манифестација прерасте у озбиљну туристичку манифестацију, захвалила се локалној самоуправи, Министарству за бригу о селу чија је идеја и била организовање једне овакве светковине, и мештанима без чијег, како је рекла, огромног ангажовања, ништа од овог не би било.
На крају да поменемо и победнике, најбољи на турниру у шаху били су, од сениора Новица Трифуновић, у категорији омладинаца од дечака најбољи је био Огњен Поповић а од девојчица Анђела Глигорић.

По мишљењу жирија, најбоље јело у котлићу припремила је седмочлана екипа из Лознице, у питању је гулаш са телећим и срнећим месом. Рецепт, кажу, неће да открију, али додају „ко год је прошао нешто је убацио“.
У богатом културно-уметничком програму учествовали су деца из ОШ „Петар Тасић“, вртића „Звончић“, КУД „Караџић“, КУД „Јадранче“ из Јадранске Лешнице. Наступили су и оркестар „Вожд“, певач из Лешнице Жељко Ђукановић и певачица Александра Бурсаћ.
В.М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ФУДБАЛ: СРПСКА ЛИГА „ЗАПАД“ – Лозница савладала Златибор
ЛН У ПОДЗЕМНОМ ГРАДУ КАРАЂОРЂЕВИЋА – Посетиоци из свих крајева
Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу