ЈЕЗИЧКЕ РАДИОНИЦЕ У ОМЛАДИНСКОМ ЦЕНТРУ – Речи не смеју бити менице без покрића
Други циклус језичких радионица ”Култура изражавања, језичке заврзламе” у Омладинском центру завршен је синоћ уручењем захвалница учесницима. Приређен је пригодан програм, а најављен је и наставак, већ у септембру са почетком нове школске године.
Анђела Игњатовић, координаторка Канцеларије за младе (КЗМ), каже да је први циклус трајао од октобра до јануара, а да је други почео по завршетку зимског распуста.
– Драго нам је што је у другом циклусу било скоро дупло више деце него у првом, вечерас ћемо уручити 33 захвалнице учесницима, а планирамо да наставимо већ најесен. Сматрамо да су ове радионице битне зато што се на тај начин чува наш језик, обогаћује се, а ради се и на асертивној комуникацији, као и на увежбавању јавног наступа и разбијању треме – рекла је Игњатовићева за портал ЛН.
Језичке радионице водила је Невена Митровић, професорица српског језика у Гимназији ”Вук Караџић”, која каже да су оне у вези са језиком, општом културом, традицијом и психологијом.
– Осетили смо претходних година да нам је помало тесно у учионици, како мени професионално тако и деци која су поприлично оптерећена школским плановима па смо решили да испробамо нешто ново. План је био да радионице посећују средњошколци из свих школа, али су се одазвали само гимназијалци. Наша очекивања су да нам се најесен придруже и остали – каже Митровићева.
У првом плану су, наводи она, били асертивна комуникација, односно вештина изражавања мисли, осећања и потреба на јасан и искрен начин, без агресивности или пасивности, уз уважавање других, и суштинско бављење речима.
– Речи нипошто не смеју да буду менице без покрића. На радионицама смо често били ”у туђим ципелама”, али смо понекад полазили и од народних пословица или обичних речи. Теме радионица су, на пример, биле речи: камен, мисао, хлеб, со, клацкалица… и онда смо све истраживали. Уживали смо и пресрећна сам, најпре поносна на наше ученике и на сарадњу КЗМ и гимназије. Ми сејемо да би уродило плодом када су у питању деца и њихова будућност – каже професорица.
Она напомиње и да су ”засејана” и нека нова интересовања јер су после литерарног конкурса, у оквиру радионица, деца наставила да пишу и успешно учествовала и на другим конкурсима. Митровићева не скрива задовољство због успешности радионица и наглашава да ”као човек и професор” може да каже како оне показују да ”има смисла радити овај посао”.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
НАЦРТ ПЛАНА РАЗВОЈА ГРАДА ЛОЗНИЦЕ – Почела јавна расправа
САРАДЊА ГРАДА И НАЦИОНАЛНЕ СЛУЖБЕ ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ – Шанса за младе
Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу