ДАНАС У ЛОЗНИЦИ – На споменик  Момчилу Гаврићу положени венци

У Парку бреза данас је  обележено 117 година од рођења и 30 година од смрти Момчила Гаврића, најмлађег војника у Првом светском рату. Венце су крај споменика најмлађем ратнику и подофициру свих армија Великог рата положили представници Војске Србије из касарне ’’Поднаредник Момчило Гаврић’’, Града Лознице, Центра за културу ‘’Вук Караџић’’ и представници СУБНОР-а.

Љубинко Ђокић, помоћник градоначелника, говорио је у име Града и подсетио да је Момчило Гаврић, као осмогодишњи дечак из Трбушнице коме су непријатељи из ‘’Вражје дивизије’’ побили породицу и спалили кућу, учествовао у Гучевској бици и другим великим биткама у Првом светском рату.   

– Момчило је симбол страдања и напретка, симбол ужаса и храбрости. Аустроугарска царевина је мобилисала више од милион и по добро наоружаних војника и напала Србију која је тада имала свега четири и по милиона становника и тек је изашла из два балканска рата. Срби су упркос томе побеђивали због тога што су имали чврст морал. Ми никад нисмо водили освајачки него увек одбрамбени рат, а иза линије фронта српских бораца увек су биле њихове куће и породице – казао је он, док је Снежана Нешковић Симић, директорка Центра за културу, подсетила да је споменик Гаврићу подигнут 2018. и да се сваке године обележава дан његовог рођења.

Момчило Гаврић се као осмогодишњи дечак прикључио Шестом артиљеријском пуку којем је командовао брат Димитрија Туцовића, Стеван, учествовао је у великим битакама Првог светског рата, повлачењу преко Албаније, пробоју Солунског фронта и борбама српске војске на Кајмакчалану.

Историчар Горан Вилић, управник Музеја Јадра говорио је о Гаврићу и подсетио да је он био најмлађи ратник у Првом светском рату у коме је било укупно 70 милиона војника. Вилић је подсетио да је Гаврић имао тежак живот и после рата те да се о његовом ратном путу  ништа није знало све до 1964. када је 19. јануара у ‘’Политици’’ објављен текст ‘’Где је поднаредник Момчило Гаврић’’. Чак ни његови синови Бранислав и Александар нису ништа знали о ратној судбини свога оца. Био је најмлађи каплар на свету, рањен је у пробоју Солунског фронта, а имао је дванаест година када га је војвода Живојин Мишић унапредио у чин поднаредника. По завршетку рата отишао је у Енглеску и тамо завршио гимназију. Вратио се у Београд 1921. у коме је преминуо 28. априла 1993. године.  

Од 2. новембра 2018, на стогодишњицу ослобођења Лознице, има споменик у Парку бреза, једна улица на Лагатору се зове по њему, а гарнизон у Клупцима његово име носи од јануара 2020. године.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ПУ ШАБАЦ – Апел возачима

ИМУНИЗАЦИЈА У МАЧВАНСКОМ ОКРУГУ – Заразне болести не познају границе

Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )