САРАДЊА ЧЕШКЕ И СРБИЈЕ – Смањити ризик од катастрофа

САРАДЊА ЧЕШКЕ И СРБИЈЕ – Смањити ризик од катастрофа

Дводневни међународни скуп о успостављању сарадње и унапређења система за смањење ризика од катастрофа у сливу реке Дрине почео је данас у Кур-салону, а на њему ће чешких произвођачи представити технологије за заштиту од пожара и поплава. Скупу присуствује и амбасадор Чешке у Србији Томаш Кухта  који је рекао да његова земља има искуства у ванредним ситуацијама и да је имала неколико поплава у последњих двадесет година.

– Имали смо искуства из којих смо научили све те сценарије о ванредним ситуацијама и како се у њима понашати. Ту није реч само о технологијама, већ је то цео низ корака који се морају направити, методологија која није једноставна, комуникација између локалне управе и грађана, да су сви повезани, да знају шта направити као први корак, други и даље. Такође, морате имати средства, технологије и морате бити спремни. Превентива је најважнија, када се нешто деси или када то знате дан, два унапред не можете урадити ништа. Морате бити спремни и направити све што можете док нема ванредне ситуације, знати различите алтернативе, сценарије, да, ако имате довољно снаге и енергије, што више урадите када су  мирна времена како би спремно дочекали ризичне ситуације – казао је амбасадор и истакао да су у Србији већ успели да инсталирају против поплаве једну баријеру у Сремској Митровици  и да ‘’треба  наставити тим путем’’.

Помоћник градоначелника Љубинко Ђокић каже да се Лозница суочавала са таквим ситуацијама и подсетио на катастрофалну поплаву из 2014. године када се под водом нашло више од 2.500 домаћинстава, више од 6.000 хектара пољопривредног земљишта и биле оштећене путна, енергетска и комунална инфраструктура.

– У таквој ситуацији нисте сами себи довољни. Ту су тада били наши пријатељи из Чешке Републике који су са својим ватрогасно-спасилачким јединицама отклањали последице поплаве. Они су и данас са нама да нам представе своја искуства у ванредним ситуацијама и прикажу њихову опрему за спасавање. Свесни смо да добро опремљена и припремљена јединица цивилне заштите најбоље делује превентивно, а када се невоља деси и оперативно. То јесте најбољи пут ка смањењу ризика од катастрофа. Овакви скупови су добра прилика за размену искустава, за сарадњу између градова, посебно за смањење ризика и последица природних катастрофа и видим у томе једину могућност превентивног деловања у заштити људских живота што је и најважније – казао је он на данашњем скупу на коме су учесници из Чешке и великог броја локалних самоуправа из Србије.

Кликом на слику отворите анкету

Ђокић је рекао да је градоначелник Лознице 2018. покренуо иницијативу да се Дрински слив уведе у систем смањења ризика од катастрофа и да ће сутра у Бањи Ковиљачи бити представници локалних самоуправа из тог дела Србије.

– Овде ће бити  представници Осечине, Крупња, Малог Зворника, Љубовије, Бајине Баште, Нове Васроши, Сјенице, Прибоја, Пријепоља и Лознице, а наш циљ је да дрински слив уведемо у смањење ризика од катастрофа, а ту очекујемо помоћ од УН, Канцеларије за управљање јавним улагањем, Сталне конференције градова и општина. Пошто Дрина спаја две државе наша је жеља да у тај систем уведемо и локалне самоуправе са њене леве обале, Зворник и све остале о чему ће сутра бити више речи – казао је он.

Сутра ће на овом скупу гости из Чешке, представници ватрогасаца-спасилаца и локалне цивилне заштите пренети своја искуства у спровођењу мера заштите и спасавања, а биће уприличено и свечано уручивање споразума о оснивању заједничке службе за цивилну заштиту и смањење ризика од катастрофа у сливу реке Дрине.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

”ЈАДАР” (НИ)ЈЕ ТЕМА – Некима је тачка, ипак, запета

СТИГЛО ”ОКО СОКОЛОВО” – Увежбавање до  јуна

НОВО – Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )