ПРОТИВ НАСИЉА НАД ЖЕНАМА – Не ћутати, потражити помоћ

ПРОТИВ НАСИЉА НАД ЖЕНАМА – Не ћутати, потражити помоћ

Међународни дан борбе против насиља над женама, 25. новембар, данас се обележава и у Лозници, а тим поводом зграда Вуковог дома културе биће симболично осветљена наранџастом бојом. Према речима помоћника градоначелника Љубинка Ђокића, данашњи дан је прилика да се скрене пажња јавности на проблем насиља над женама, то је тема о којој се све чешће прича како би се оно смањило на најмањи могући ниво.


– Према истраживањима, скоро свака друга жена у животу доживи неки облик насиља и с обзиром на то да је насилнике врло тешко, или чак немогуће променити, друштву остаје да охрабри те жене да о томе више причају јер само на тај начин могу изаћи из тог зачараног круга. Разлог због чега жене обично не причају о томе  је страх осуде околине у којој живе, или чак реакције насилника. Насиље у породици је мало другачија ситуација јер је ту закон јасан, насилник се удаљава из породице и ту су се жене охрабриле да одмах пријаве насилника. У Лозници смо у много бојој позицији у односу на Србију, у просеку око20 жена годишње изгуби живот као жртве насиља, док ми таквих случајева у нашем граду нисмо имали. Чињеница је да односу на прошлу годину, где је било око 180 пријава насиља, у овој их имамо 50 мање – казао је Ђокић.


Координатор лозничке Канцеларије за младе Ана  Јевтић подсетила је да  се насиље може десити свакоме било да је у питању психичко, физичко, или емотивно злостављање и може се догодити у породичним односима, партнерским, на радном месту.

– Битно је то препознати, реаговати на време и пријавити. Канцеларија за младе  града Лознице у сарадњи са РТВ Подриње и подршку градске управе направила је промотивни спот где су објављене разне мотивационе поруке које ће помоћи жртвама насиља да се обрате надлежнима и затраже помоћ, а ту су и бројеви телефона.  Зато се јавите, реагујте на време и зауставимо насиље над женама – поручила је она.

Ове године је у Лозници 182 пута пријављено насиље од тога су 140 позива упутиле жене. Према писању медија, у Србији су током прошле године најмање 22 жене преминуле насилном смрћу коју је изазвао партнер или други члан породице, а у још пет случајева постоји сумња да се ради о фемициду, родно заснованом убиству, или убиству жене само због тога што је жена.

Бројеви телефона за подршку Центра за социјални рад су 015/78-89-057, 065/88-89-055 и СОС телефон 0800-100-007.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА – У болници 71 ковид пацијент

МИНИСТАР ОДБРАНЕ ОБИШАО РАДОВЕ У КАСАРНИ – Може и мора брже

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу. 

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )