
ОБЕЛЕЖЕН 14. ОКТОБАР – Драгинац је место наше туге и поноса
У Драгинцу је данас одржан комеморативни скуп поводом обележавања 80 година од страдања цивила у овом делу Јадра у Другом светском рату. Државну церемонију у име Владе Србије предводио је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор, који је поручио да оваквим окупљањима Србија показује свима да је „увек била на правој страни, бранећи своју слободу и никада не угрожавајући друге“.
– Налазимо се на још једном месту које потврђује сав бесмисао и погубност политике насиља, агресије и мржње са једне стране и тежње за животом, слободом и љубави према својој земљи са друге стране. Велика је жртва и велика заслуга наших славних предака што ми данас живимо слободни. Тим пре је већа наша обавеза да не дозволимо да се величина њихове жртве и величина њихове победе никада не забораве – рекао је Миодраг Капор.
Он је истакао да живимо у времену када поред вируса ковида-19 и других болести све више влада и „вирус ревизионизма и искривљивања историје“, којим се желе од агресора и нападача направити жртве, а жртве приказати као кривце.
– Брзина живљења и протока информација условљавају да млади људи имају све мање времена и могућности да у потпуности сагледају величину и значај српске борбе за слободу током историје, па су због тога значајно подложни измењеним верзијама историје. Зато је наш задатак у неговању сећања и традиција ослободилачких ратова Србије и већи и значајнији. Морамо показати свима да је Србија увек била на правој страни, бранећи своју слободу и никада не угрожавајући друге. Када је пре 80 година то чисто зло фашизма, разјарено српским одбијањем да се уђе у фашистичку коалицију нагрнуло на Југославију, многи су то једва дочекали, свесни да им се пружа прилика да и они нагрну на Србе и да покушају да нас сатру. Дочекани су фашисти са осмехом, песмама и цвећем у многим несрпским градовима јер су знали да ће им донети њихову сањану државу – рекао је и додао да су у народу добро познати злочини који су немачки окупатори починили у Крагујевцу, Краљеву, Шапцу и многим местима у Србији 1941. године, али да народ, нарочито млади мало знају о стравичном покољу људи од 13. до 19. октобра у долини Јадра, у Драгинцу, Коренити, Великом Селу, Цикотама и суседним селима где је стрељано 2.950 недужних сељака.
– Само у Драгинцу стрељано их је око две хиљаде. То је био прави покољ народа. Поред одраслих фашисти су на најзверскији начин убијали и децу у колевкама па и новорођенчад. У овим селима Јадра побијено је и масакрирано више од 300 деце која су била млађа од десет година. Срби су били криви, криви зато што су Срби, зато што су непокорни, зато што су православци и зато што су живи. Ово морамо памтити да нам се злочини не понове. Колико смо памтили искуства и догађаје из Другог светског рата, толико смо били припремљенији. Нису нам се деведесетих догодиле јаме, масовни погроми људи, али поново смо морали многим животима исцртати границу државе и слободе. Потврдило се да је сећање препрека новим злочинима. Драгинац је место наше туге и поноса – поручио је државни секретар.
Он је нагласио и да нас овај део Србије „натопљен српском крвљу обавезује да се са тугом сећамо свих побијених, али и опомиње да морамо бити поносни што смо пре 80 година били део антифашистичког покрета и борци за слободу, увек на правој страни историје и да не дозволимо да се историја прекраја, да се ујединимо, да прекинемо са поделама“.
– Данас Србија ступа храбро напред, високо уздигнута чела, а главу спуштамо само на бројним стратиштима где су нам злочинци покушали затрти име, веру и живот. Грабимо данас напред у новим биткама, у борби против пандемије, за економски напредак, против беле куге, за бољи живот сваког грађанина. И за то нам је потребно окупљање, уједињење, сабирање и заједничка борба. Не смемо дозволити да нас дневнополитички сукоби и несугласице, сујете и гордост деле онда када су пред нама овако велики изазови и овако велики задаци. Наша је обавеза да поштујемо претке, који су били бољи од нас и да потомцима оставимо земљу бољу него што смо је наследили – рекао је Капор.
Крај спомен-костурнице венце су још положилип и представници Града Лознице, Месне заједнице Драгинац, ОШ „14. октобар“, Меморијала „Драгинац“, удружења грађана и појединци.
Помоћник градоначелника Лознице Љубинко Ђокић подсетио је на „крвави октобар у Драгинцу“ истичући да нема села у Србији у којем је у једном дану убијено толико људи и угашено толико породица.
– Немачки генерал, зликовац којем ни име не желим овде да поменем, издао је наредбу војницима да „прокрстаре земљом којом се 1914. потоцима лила немачка крв“. Уследили су стравични злочини. Нису Немци могли да забораве поразе из Првог светског рата када су одавде бежали према Дрини, ни битку на Текеришу, прву победу савезника, нити 55 дана рововске борбе на Гучеву, а још мање им је било јасно да се неко сме супротставити таквој сили. Поход на Мачву и Подриње почео је 20. септембра а већ 10. октобра Немци долазе у наше крајеве и чине нечувене злочине. Њихов циљ је био спалити сва села на источној, северној и западној страни Цера, уништити сво становништво и све оно што служи народу. У тим походима највише су страдали грађани Драгинца, Симиног Брда, Јаребица, Филиповића и других села. И у таквим злочинима ватра слободе није угашена. После година окупације, дошла је слобода, оно што је порушено је изграђено, што је запаљено, то је обновљено, али људске животе нико није могао вратити. После 80 година окупљамо се овде и одајемо пошту недужно страдалим и молимо се, али ћемо се и бранити да ови крајеви више никада не буду на мети убица. Што је доста, доста је – рекао је Ђокић.
Дан сећања на страдале цивиле у Другом светском рату употпуњен је пригодним уметничким програмом.
Не дају Јадар
Церемонији у Драгинцу присуствовали су и чланови удружења грађана који су последњих месеци дигли глас против отварања рудника јадарита и наставка истраживачких радњи компаније „Рио Тинто“. Они су по завршетку програма мирно раширили своје заставе и паное с натписима „Рио Тинто марш са Дрине“ и „Не дамо јадар“, без икаквих обраћања.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
КОМЕМОРАТИВНИ СКУП У ГРАДСКОЈ УПРАВИ – Опроштај од Драгића Младеновића
ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА – Преминула три ковид пацијента
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″