
ОДРЖАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ ОСАМ ДЕЦЕНИЈА ОД ПРВОГ ОСЛОБОЂЕЊА – Лозница, слободан град
Програм обележавања 80 година од првог ослобођења Лознице у Другом светском рату завршен је синоћ Академијом и музичко-сценским програмом у Вуковом дому културе. Присутнима се обратио народни посланик Милан Југовић који је казао да је прошлост Лознице испреплетана страдањима и херојским подвизима и да је она град добрих људи који више од свега воле слободу коју су често прескупо плаћали.
– Неке од најславнијих страница српске историје исписане су у нашем крају, од бојева на Чокешини и Лозници до битака на Церу и Гучеву. Једну такву страницу исписали су пре осам деценија потпуковиник Веселин Мисита и његови саборци. Наша историја препуна је, нажалост, неслоге, завада, подела, али је било и светлих примера какав је и 31. август 1941. године када су наши преци, окупљени око жеље за слободом, ослободили Лозницу од немачког окупатора. У време када је готово цела Европа била под Хитлеровим шињелом Лозница постаје прво веће ослобођено место, а гарнизон, до тада непобедиве, немачке војске први пут је приморан на предају – рекао је Југовић.
Он је нагласио да се пламен слободе потом брзо шитио по Србији па су ослобођени и Бања Ковиљача, Крупањ, Горњи Милановац, Пожега, Чачак, Краљево и Ужице. Деценијама касније, каже Југовић, борба за слободу није завршена јер се данас држава, сада дипломатски, разговорима, иницијативом за сарадњу, бори да нашем народу ”у јужној покрајини пружи шансу да у својој држави достојанствено и слободно живи”.
– Наши преци окупили су се око идеала слободе. Осам деценија касније окупљени смо око програма који за циљ има убрзани развој нашег града и подизање животног стандарда. У прошлости смо љубав према својој земљи показивали дајући живот за њу, данас живимо за Србију и Лозницу. Родољубље се данас исказује поштеним, преданим радом како бисмо од нашег града направили боље место за живот свих нас. Лозница крупним корацима иде напред и уз подршку државе израста у модеран град који ће бити центар западне Србије – казао је народни посланик.
Он је поручио и да су нама преци оставили слободу у наслеђе, а ми потомцима настојимо да остваримо услове за живот у којима ће се рађати више деце јер ћемо само тако слободу коју смо наследили од предака сачувати за потомке.
Музичко-сценски приказ по сценарију Саше Петровић и у режији Марка Станића извели су драмски уметници Софија Ђуричан, Небојша Ђуришић, Петар Михајловић и Зоран Ћосић, уз хор Кантум новум.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
31. АВГУСТ 1941: О УСТАНКУ И УСТАНИЦИМА (1) – Исток-Запад
ИЗЛОЖБА ПОВОДОМ 80. ГОДИШЊИЦЕ ПРВОГ ОСЛОБОЂЕЊА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ – Слобода је најдрагоценија
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″