
ИЗЛОЖБА ПОВОДОМ 80. ГОДИШЊИЦЕ ПРВОГ ОСЛОБОЂЕЊА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ – Слобода је најдрагоценија
Изложба ”Ослобођење Лознице 31. августа 1941. године” отворена је данас у Музеју Јадра поводом 80. годишњице од првог ослобођења Лознице у Другом светском рату. Отварању изложбе присуствовали су градоначелник Лознице Видоје Петровић са члановима Градског већа, народни посланик Милан Југовић, чланови ”Тима за будућност Лознице”, као и представници Српске радикалне странке и удружења која се баве очувањем традиције ослободилачких ратова.
Градоначелник Петровић истакао је да је најмање што свака генерација може да уради то да сачува од заборава и подсети да је управо слобода нешто ”најдрагоценије и најблиставије и да припадамо народу који никада није прихватао ропство и туђи јарам”.
– По ко зна који пут данас показујемо колико нам је слобода важна у животу. Колико имамо потребу да негујемо слободарски дух и да никада, баш никада не допустимо да најсветлији тренуци у историји спрског народа и овог града и најсветлије личности, као учесници догађаја, не падну у заборав. Лозница је одувек, још од пет векова отомански одузете слободе до стицања статуса вароши 1866. године, била неуморна и прва на бранику Србије. Тим идејама била је опредељена и 31. августа 1941. када је, како су хроничари записали, постала и први ослобођени град у Европи од немачке окупације. Браниоци Лознице су у нашој историји били и људи са оружјем у рукама, и писци, и градитељи, и хуманисти, они који су увек добро знали да је слобода свим људским патњама сапатник, свим тугама радост или у свим грешкама или невољама избавитељ и спасилац. Водиља увек лепшој будућности – казао је градоначелник.
Он је додао и да је са ”временске линије дуге осам деценија” 31. август 1941. године ”савршена илустрација слоге и витештва, лекција истинског родољубља и хуманог односа према заробљеним немачким војницима”.
– Зато бих са овог места поручио да данашњи јубилеј прве слободне комуне у Другом светском рату буде свенародни повратак нашем уједињењу у раду и напретку, како у нашем граду Лозници, тако и под тробојком наше домовине Србије – рекао је Петровић.
На изложеним паноима налазе се бројне фотографије које сведоче о времену окупације, као и подаци о догађајима који су се одвијали у то доба. Тако посетиоци могу сазнати шта је претходило ослобођењу, како су се устаници спремали за напад на Лозницу, текст ултиматума који је Веселин Мисита, командант устаничких снага, упутио окупационим снагама, али и шта је било после, по повратку непријатеља у Јадар. Поред тога, изложени су и разни документи, као и наоружање и војна опрема из тог времена.
Директорка Центра за културу ”Вук Караџић” Снежана Нешковић Симић навела је да је 31. август 1941. дан који је крупним словима уписан у историју не само Лознице и да су у њега ”уткали животе сви они који су је учинили првим ослобођеним градом у поробљеној Европи”.
– Центар за културу се заиста труди да на достојан начин обележи све значајне личности и догађаје, све јунаке свих ратова и да се у нашем граду води рачуна о култури сећања – казала је Нешковић Симићева.
О самом ослобођењу Лознице говорио је Горан Вилић, кустос музеја, и заједно са кустосом Зораном Тошићем, аутор изложбе. Он је нагласио да приликом ослобађања Лознице није било идеолошких подела међу устаницима.
– Неће их бити ни данас јер смо уједињени у заједничкој намери да расветлимо све што је битно за овај датум. Драго ми је што је ту и ”Тим за будућност” јер они који негују своју прошлост далеко ће се боље снаћи и у будућности. Ми смо до 2001. обележавали 7. јули као Дан устанка народа Србије, али моје мишљење и мишљење мојих колега историчара је да ће овај датум, 31. август, бити дан почетка устанка против окупатора. Лозницу је тада ослободило неколико стотина устаника без идеолошких подела. Они су сви, пре свега, били патриоте– нагласио је Вилић.
Изложба о првом ослобођењу Лознице у Другом светском рату трајаће до почетка Вуковог сабора.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
80 ГОДИНА ОД ПРВОГ ОСЛОБОЂЕЊА ЛОЗНИЦЕ У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ – Поносни на борбу против нацизма
80 ГОДИНА ОД 31. АВГУСТА 1941 – Од данас фељтон о првом ослобођењу Лознице
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″