
АЛЕРГИЈЕ НА ПОЛЕН – Сезона корова
У Лозничком крају регистрован је умерено висок полен зрна корова, највише коприве, амброзије, траве и боквице па је особама склоним алергијама упућено упозорење да то код њих може изавати тегобе. Последње падавине смањиле су концентрацију полена, али ће она опет порасти с њиховим престанком. Сезона опрашивања најјачег алергена, амброзије, која увек почиње крајем јула, трајаће до краја септембра. Као инхалаторни алергени полени корова највише током августа и септембра изазивају тегобе као што су свраб носа, кијање или мања секреција из носа. Теже тегобе су коњуктивитис који прати свраб, пецкање и појачано сузење очију и болови чеоних и виличних синуса. Могу да се појаве и изражена запуштеност носа, упала ува или астма коју прати отежано дисање, гушење и свирање у грудима.
Код особа склоних алергијама посебно полен амброзије изазива низ реакција као што су кијање, кашљање, сузење, свраб, црвенило на кожи и слично. Најбољи лек против алергија је превентивно деловање, односно примена превентивних лекова са којим је требало отпочети половином јула, чим крену поленова зрна. Уколико ни благовремена примена превентивних лекова не доведе до потпуне контроле симптома, онда треба размотрити могућности имунотерапије која код тежих облика кијавице може да побољша контролу болести. У случају погоршања симптома, обавезно треба затражити лекарску помоћ. Према незваничним проценама, у Србији око 400 хиљада особа болује од алергијског ринитиса, а сваки пети становник пати од алергије на амброзију која се сматра најјачим природним алергеном нашег поднебља. Лекари кажу да алергија може да се јави у било ком животном добу, али ипак најчешће погађа децу и младе и да је сваке године број алергичних на полен све већи.
Концентрација полена у ваздуху највећа је ујутро и увече, по сувом и топлом времену, а најмања је за време влажних и хладних дана. Особама које пате од алергија на полен амброзије препоручује се излазак у природу после обилније кише и већег пада температуре, у време највеће концентрације полена затварати прозоре стана или аутомобила, туширати се и прати косу свако вече како би се спрао полен, не сушити веш напољу, редовно чистити просторије усисивачем и брисати подове влажном крпом.
Важну улогу у ублажавању симптома алергије има исхрана, треба што више јести намирнице богате витаминима Б5, Б6 и Ц, затим лиснато зелено поврће, бели и црни лук, љуту паприку и рен, шаргарепу а као суплементе користити селен и цинк.
Стручњаци истичу да је најбољи начин борбе против овог корова његово планско уништавање, које треба започети још у мају, али амброзију не треба косити у августу јер је тада у пуном цвату па се концентрација полена може вишеструко повећати.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ДА ПИТАМО ЗАЈЕДНО – Ко треба да очисти Штиру?
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″