11. ДАНИ МЕЂАША – Кад се добре комшије окупе

11. ДАНИ МЕЂАША – Кад се добре комшије окупе

На Мачковом камену, после једногодишње паузе због епидемије коронавируса, јуче су се окупили комшије и пријатељи из Крупња, Љубовије и Малог Зворника, на тромеђи три општине. Једанаести пут Туристичко-спортска организација Крупња приредила је манифестацију ”Дани међаша” уз традиционално занимљив програм. Поред наступа културно-уметничких друштава и гимназијалаца крупањске Средње школе посетиоцима је најзанимљивији био народни вишебој, чак и више него такмичење у кувању посног пасуља и гулаша, а посебну пажњу изазвао је, први пут у овим крајевима одржан, турнир у обарању руку по професионалним правилима.


Истина је да први ”Међаши” после попуштања противепидемијских мера нису привукли онолико посетилаца колико иначе привлаче, али с једне стране тек се треба навићи поново на нормалан живот, ако епидемија до краја посустане, а са друге у току је берба малине. Многи су ка Мачковом камену похрлили тек када су се малињаци почели празнити, а тада  је програм већ био завршен, али дружење уз музику није.

Манифестацији су присуствовали и председници три општине – Крупња Иван Исаиловић, Љубовије Милан Јовановић и Малог Зворника Зоран Јевтић.

Да се међаши добро слажу потврђује и то што манифестацију на територији која припада Љубовији приређује крупањска Туристичка организација, а председник општине Крупањ Иван Исаиловић каже да се може начинити и корак више.

– Нас тројица смо овде да симболично покажемо како је међа у Србији ствар пријатеља и да ће наше три локалне самоуправе провести овде дан у пријатељству. Ми смо добре комшије, велики пријатељи и наши грађани све више сарађују због добрих путева који их повезују, привредних активности и културних догађаја. Ово је прилика да пошаљемо поруку осталим крајевима Србије да добра сарадња између локалних самоуправа и пријатељски односи попут наших треба да се шире јер ће само тако наша земља бити јача, напреднија и у краћем времену постати не само лидер Балкана него, чини ми се, и Европе. Када говорим о нама, намерно кажем локалне самоуправе, а не општине зато што тежимо томе да постанемо нешто више од међаша – тридесети град у Србији. Постали ми Соко-град или некако другачије, наша је идеја да помажемо једни другима, да напредујемо заједничким снагама, да преузимамо позитивна искуства, а негативна што пре саопштавамо другима како бисмо учили на грешкама – казао је Исаиловић који је у друштву Јовановића и Јевтића отворио манифестацију.


Председник Општине Љубовија Милан Јовановић каже да ”Дани међаша” много значе за све три општине и да она доприноси побољшању сарадње.

– Уједињујемо се и чувамо традицију. Како је неко рекао, народ који не зна своју историју осуђен је на то да му се она понавља, а нас су кроз векове многе несреће задесиле и ми никако да учимо из тога. Ова манифестација је једна од прилика када негујемо своју традицију, када јој се враћамо и то треба да наставимо јер она мора да живи и траје јер је то добро за све нас – поручио је Јовановић.

Косци су први изашли у поље да одмере ко је вештији, али, за разлику од ранијих година, ове су се косе прихватила само двојица Митар Дивљаковић из Кржаве и Драган Благојевић из Церове. Добра цена малине учинила је своје па су се они који су се могли такмичити прихватили гајбица, а косу оставили за следећу годину. Искуснији Дивљаковић био је спретнији па је заслужено награђен косом, медаљом и пехаром.

– Сваке године учествујем на овом такмичењу, досад сам три пута побеђивао, једном био трећи, а на осталим сам заузимао друго место. Нажалост, није било више такмичара, што је штета јер овај крај треба да постане познат по томе не само у Србији него и у региону. Нема младих, стиде се, а и не знају косити. Треба их учити јер је за њихово добро да знају да раде. Ми стари нећемо још дуго, а традицију треба сачувати – каже Дивљаковић.

Узбудљива, али пре свега забавна такмичења у народном вишебоју почела су скоком удаљ. Надметали су се млади, али и старији, високи и ниски, танки и не баш тако танки, али сви спремни на дружење, шалу и смех.

Најдаље је из места скочио Стефан Илић два метра и 94 центиметра, друго место заузео је Иван Сајчић, а до трећег је доскочио Немања Пајић.

Камен са којим би и некадашњи хајдуци имали муке с рамена су бацали учесници у тој дисциплини. Да то није искључиво мушка дисциплина показала је Славојка Спасеновић која није однела победу, али је камен бацила даље него добар део мушких такмичара. Сајчић, сребрни у скоку удаљ, окитио се златом у бацању камена с рамена хицем од 6,67 метара. Никола Остојић био је други, а Небојша Бошковић трећи.

Надвлачење конпца је увек најзабавније такмичење и изазива много смеха како код публике тако и код талмичара па и оних поражених. Крупањска екипа Амигос била је највештија и најснажнија па је заслужено однела победу, а тим под називом Сајан морао се задовољити другим местом.

Први пут на Мачковом камену су се обарале руке. Српска унија за обарање руке приредила је турнир на професионалним столовима, а пријавило се више од 60 учесника од основаца до професионалаца. Наравно, такмичио се свако у својој категорији. Код основаца Данијел Симић однео је победу, други је био Срђан Ђурановић, а трећи Марко Андрић. Гоца Ђурђевић, освојила је златну медаљу у кокнуренцији жена, Драгана Поповић била је друга, а Каћа Вулетић трећа. Младен Јовановић запосео је прво место у надметању јуниора, Саша Копривица био је други, а Александар Петрушић трећи. Марко Савић, Саша Стојчић и Адис Топаловић тако су се распоредили од злата до бронзе у такмичењу аматера лакших од 85 килограма, а Славиша Илић, Никола Остојић и Ђорђе Гајић код тежих од 85. Код професионалаца Милош Зељић је освојио прво место, Младен Јовановић је био други, а Милан Панић трећи.

На крају по два првопласирана из свих категорија надметала су се у апсолутној. Прво место је поново освојио Зељић, а Славиша илић био је други.

– Недавно смо основали Српску унију за обарање руке и тренутно имамо четири клуба у земљи, али радимо на ширењу овог спорта у Србији. У плану нам је да у Крупњу и Љубовији оснујемо клубове јер овде очигледно има много јаких људи. Први пут смо у овом крају, нисам очекивао оволико интересовање и овако велики број учесника. Цела манифестација је одлична, изузетно нам је драго што смо позвани и заиста смо се сјајно забавили – рекао је Зељић.

Док су се одвијала надметања, у хладовини шумарка крчкали су се посни пасуљ и гулаш. Ни тамо није било досадно, музика је разгаљивала душу уз мирис добре хране из котлића. Међу екипама које су се надметале у кулинарским вештинама били су и лознички ”Курајбери”.

– Овде, крај попришта најкрвавије битке Великог рата имам помешана осећања раодсти и туге, поноса и сете, али и великог задовољства јер сам сигуран да би наши стари који су гинули на овом простору, за ову земљу, били срећни што смо ми овде данас здружени. Леп је назив манифестације ”Међаши” да покаже да нису у завади, већ се друже и сусрећу у највећој радости. Ми смо називом наше екипе желели да покажемо да смо сви један род, један народ и некако једни другима курајбери – макар четрнаесто колено. Обилазим овакве догађаје и нарочито је, после године затварања и пошасти која нас је снашла, велика радост то што поново можемо да се видимо и дружимо, да живот вратимо у праве токове – казао је Петар Петровић из ”Курајбера”.

Поновном окупљању радује се и Крупањац Младен Тодоровић који каже да је било лепо доћи опет на ”Међаше” и погледати леп програм.

– Драго ми је што је ово окупљање обновљено и надам се да овај вирус неће више правити проблеме, да ће проћи епидемија и да ће се све вратити нормалном животу. То што смо данас овде даје нам наду да ће ускоро све бити као пре – каже Тодоровић.

Задовољство успешно организованом манифестацијом није крио ни Младен Стефановић, директор ТСОК. Како каже, основни циљ је био да све протекне у најбољем реду и да се гости добро забаве.

– После прошлогодишње принудне паузе, вратили смо се, можда, на мала врата, али надамо се да ће ”Дани међаша” наставити да расту из године у годину и да ћемо ову манифестацију полако подизати на све виши ниво. Ту смо се окупили данас да промовишемо здрав живот, породицу и пријатељство. У ово време не треба да се делимо на леве или десне, на Звезду и Партизан, на четнике и партизане, већ да сви сложно наступамо – каже Стефановић.

”Дани међаша” одржани су под покровитељством су све три општине – Крупња, Љубовије и Малог Зворника.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ЛИЛАЛО ФЕСТИВАЛ – Др уместо Ваљка

ТАРА УЛТРА ТРЕЈЛ – Упорност је пут до циља

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу. 

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )