ОБЕЛЕЖЕН ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА – Кроз причу и причање чувамо језик и писмо

ОБЕЛЕЖЕН ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА – Кроз причу и причање чувамо језик и писмо

Дан матерњег језика обележен је данас у Тршићу, испред Вукове куће, уз пригодан поетски колаж који су извеле ученице трећег разреда Гимназије „Вук Караџић“ Анастасија Ивановић и Ана Мариа Врањеш заједно са професорком српског језика Светланом Спајић, председницом Огранка Вукове задужбине лозничке гимназије

Програмом под називом „О причи и причању“, обједињени су записи Иве Андрића и Вука Караџића у снажну поруку да језик и писмо служе „човеку и човечности“. Указано је на Вукову непрекидну борбу и истрајност у одбрани матерњег језика и писма, али и на јубилеј 60 година од уручења Нобелове награде Андрићу. Снежана Нешковић Симић, директорка Центра за културу „Вук Караџић, подсетила је да се међународни Дан језика и писма у свету обележава од 2000. године, сваког 21. фебруара, у знак сећања на студенте који су убијени у Даки 1951. услед борбе за свој матерњи језик.



– Ми овај дан обележава у Тршићу више од деценије и са прага Вукове спомен-куће шаљемо снажну поруку да је језик и писмо нешто највеће што људи могу да ураде за човечанство. Нама је Вук оставио у аманет своје дело и ми кроз рад наше установе подсећамо на његов значај. Културни идентитет једног народа зависи од очувања језика и писма. Важно је подићи свест о томе и подсећати будуће генерације – рекла је директорка.

У име града, који подржава манифестацију, говорио је Љубинко Ђокић, помоћник градоначелника, указавши на значај очувања ћириличног писма у време интернет-експанзије. Он је истакао да, као што је темељ неодвојив од зграде, тако је језик неодвојив од сопственог народа и да се према њему мора односити као према нечему личном.

– Чланом 10 Устава Републике Србије предвиђено је да је српски језик и ћирилично писмо у службеној употреби и да се службена употреба других језика и писама регулише законом. Сведоци смо последњих година све већег продора страних речи у наш језик и потискивања ћирилице, а знамо и да је капитално дело Ђуре Даничића „Рат за српски језик и правопис“ допринело победи Вукове визије српског језика. Зато данас имамо језик који је разумљив и пастиру и академцу – поручио је Ђокић изневши научна предвиђања да ће у 21. веку нестати скоро шест хиљада језика.

Он је подсетио да су Русија и Бугарска успеле да сачувају свој језик и писмо на интернету, а да смо ми ту битку изгубили „без борбе“ јер на друштвеним мрежама ћирилица скоро да се не види од латинице.

– На профилу француског хуманитарца Арноа Гујона сви текстови који су писани беспрекорним спрским језиком и ћирилицом коментарисани су од стране Срба скоро у 80 одсто случајева на латиници, што није добро. Зато је добро што се ми састајемо у Тршићу да пошаљемо поруку колико је важно да сачувамо језик и ћирилицу, као свој културни идентитет – поручио је Ђокић.

С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА – Преминула два ковид пацијента

ЕД ЛОЗНИЦА – Сати без напона

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу. 

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )