
ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – За седам дана 229 упала плућа
Ситуација није добра, суочени смо свакодневно са повећаним бројем пацијената који испољавају симптоме инфекције коронавирусом. Ако би епидемија наставила да се шири оваквим темпом, имали бисмо проблем збрињавања тих пацијената, казао је данас (13. јул), после ванредне седнице Градског штаба, др Зоран Ковачевић, помоћник директора лозничке болнице. Према његовим речима, став свих начелника је предлагање увођења посебних мера јер је само кроз ограничавање окупљања, стриктно поштовање физичке дистанце и ношење заштитне опреме могуће овај вирус на неки начин зауставити, не потпуно, али га можемо значајно успорити, оценио је он.
– Ковид одељење још увек није у потпуности затворено због великог прилива пацијената који пролазе кроз тријажу Дома здравља. Они бивају упућени на Инфективно и због попуњености капацитета тог одељења принуђени смо да такве пацијенте смештамо у ковид одељење. Јесте циљ да се ковид одељење затвори, али још функционишемо и у овом тренутку имамо 25 пацијената, што у ковид, што на Инфективном одељењу. Више од 40 пацијената упућено је у Шабац, Београд, а један број у установе у Пожаревцу и Смедереву. Надамо се да ће у наредим данима Шабац бити спреман да прими део наших пацијената да бисмо могли да затворимо ковид одељење, а Инфективно да ради дијагностике пацијената са ковид инфекцијом. Тако ћемо моћи наше ресурсе да усредсредимо на збрињавање пацијената из целог округа који имају нека друга обољења пошто је Општа болница од пре четири дана постала тзв. „зелена болница“ за цео Мачвански округ. За прва два дана примили смо 30 таквих пацијената из округа, а у току викенда још двадесет. Тако да се значајан број њих лечи у нашој установи и вероватно ће нам један број лекара из шабачке болнице долазити у испомоћ – рекао је др Ковачевић, одговарајући на питање ЛН.
То је додатни напор за здравствени систем који се за сада успешно бори, али је на великом тесту, казао је он и додао да здравствени радници очекују помоћ грађана тиме што ће поштовати донете мере и тако доприносити у борби против епидемије.
– Нажалост, озбиљност болести се показује и у нашем граду и имамо смртних случајева. У нашој болници су преминула три пацијента, који су имали инфекцију ковид-19, и сви су били у седмој деценији живота. За седам преминулих у другим установама чекамо потврду да ли су били позитивни на коронавирус – рекао је др Ковачевић.
Директорка Дома здравља „Др Миленко Марин“ др Бранка Красавац саопштила је да је за последњих седам дана у тој установио прегледан 891 пацијент, регистровано је 229 пнеумонија, а пик у прошлој недељи био је петак са 163 прегледа, од чега је било 77 пнеумонија.
– Пацијенти са тежим упалама плућа пребачени су у Општу болницу, без обзира на то да ли им је узет брис или није. Дуже се чекају резултати и није до нас колико ће се брисева урадити. Повећава се број пацијента, људи су нестрпљиви и молим их за разумевање. Раде четири медицинске екипе, по две у смени и доктори су максимално ангажовани – рекла је др Красавац и апеловала на грађане да носе заштитну опрему, у реду направе довољан размак, као и да њихови пратиоци, ако је то могуће, буду ван реда испред тријажног центра.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА – На Инфективном 22 пацијента
У ЛОЗНИЦИ – Проглашена ванредна ситуација
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″