
У ЛОЗНИЦИ – Обележен Дан победе над фашизмом
Полагањем венаца делегација Града Лознице, Градског одбора СУБНОР-а и ГО СПС на Партизанском гробљу данас је обележен 9. мај и 75. годишњица победе над фашизмом. Према речима Љубинка Ђокића, помоћника градоначелника, Дан победе над фашизмом представља симбол несаломљивости нашег народа.
– Поносни смо на наше претке који су прегазили страх и презрели смрт. Због њихове огромне храбрости и надљуске борбе никад их не смемо и нећемо зборавити, они су наша прошлост и наш национални индентитет и без тога ми нисмо ми. Надамо се да Србија више никада неће ратовати, што је доста, доста је. Наш данашњи задатак јесте да се боримо за бољи живот наших грађана, време је да живимо за Србију, доста смо гинули – казао је он.
Председник СУБНОР-а Лознице Живота Исаковић оценио је да је ’’на нама обавеза да негујемо тековине народносолободилачке борбе и подсећамо млађе генерације на вредности тих тековина јер слобода је најскупља реч на свету’’.
– Наш крај најбоље зна колико је жртава дао, колико је младости изгинуло и колико је нерођених остало због генодица који су овде урађени. Јадарски крај је у Другом светском рату има око 4.860 жртава, према подацима у војно историјском Институту, око 1.500 бораца је изгинуло на свим фронтовима бивше Југоаславије, а сама Лозница је имала око 3.000 цивилних жртава. СУБНОР је покренуо иницијативу, и већ је у току њена реализација, да се сви споменици историјски везани за ослободилачке ратове у Србији и Југославији обнове. Биће реконструисан и овај споменик на Партизанском гробљу и надам се да ће до 4. јула, на Дан борца, то бити урађено. Ту су и споменици Георгију Јакшићу, враћање у град бисте Драгољуба Поповића учесника оба светска рата, припадника славних 1.300 каплара у Великом рату – казао је он и подсетио да је покренута и иницијатива за подизање споменика у Цикотама где је од 460 мештана убијено 400, од деце до старих.
Почаст су одали и лознички социјалисти, а члан руководства Драган Вучетић каже да су се са ’’дужним поштовањем и великим пијететом’’ поклонили сенима предака који су 1941. имали храбрости да узму оружје у руке јер ’’нису пристајали да буду ничије робље, нижа раса новог свеског поретка’’.
– Када су партизанске јединице 1945. ослободиле Југославију имале су оружану силу од око 800.000 наоружаних људи. У рату је настрадало 1.700.000 људи, а од тога је највећи број Срба. Гинули су као борци, али и као цивили у Драгинцу, Краљеву, Крагујевцу, а многи у концентрационим логорима. Велике жртве за слободу данашње генерације поштују и надам се да ће и наредна покољења то високо ценити јер је народноослободилачка борба српски народ дефинитивно сврстала у бољи део света који цени и уважава слободу коју неће ни за шта да да – каже Вучетић.
Из Јадарског среза тадашње Југославије учествовало је око четири хиљаде бораца, а највише њих у борбу се укључио после ослобођења Лознице 1944. и учествовало у завршним операцијама према Београду и Сремском фронту. Лозница има данас једног живог учесника НОБ-а и ослобођења Лознице 1944, Стјепана Станимировића који има 94 године. Девети мај слави се као Дан победе над фашизмом. После шестогодишњег оружаног сукоба, који је почео 1. септембра 1939. године нападом нацистичке Немачке на Пољску, Други светски рат у Европи је завршен 9. маја 1945. потписивањем безусловне капитулације Трећег рајха.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ, ШАБАЦ – Десети дан без новозаражених у Лозници
ПОДРШКА НАЈБОЉИМА – Ђацима и студентима 14,7 милиона динара
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″