
БЕЧЛИЈЕ ДИСЦИПЛИНОВАНЕ – Није им потребан полицијски час
Проблеми настали избијањем пандемије коронавируса нису заобишли ни Аустрију, а у престоници ове државе становници не памте овако пусте улице и центар града који је, иначе, у свако доба године препун људи, домаћих, али и туриста. О стању у Бечу разговарали смо са Лозничанином Аксентијем Ивановићем, који последње две и по године у овом граду студира музику.
– Ситуација је слична као и у Србији, као у Лозници, што закључујем из контаката са породицом и пријатељима. Првих дана је паника кренула у трговинским радњама, али сам стекао утисак да су фрку и овде дигли наши људи јер на полицама продавница ниси могао наћи ни једну „карнекс“ паштету или кесицу „гранд“ кафе – помало у шали преноси своје утиске Ивановић.
Осим продавница, апотека и хотела у којем је повремено био ангажован, Ивановић каже да друго ништа није радило.
– Било је врло мало гостију, а од јуче (20. март) више ни хотел не ради. Концерти су отказани, као и све друге манифестације и културни програми. Разлика између Србије и Аустрије је и у томе што је овде заражено више од две хиљаде људи, а само у крају у којем ја живим знам за дванаест случаја, колико их је било до јуче. Чини ми се да је стање у маркетима мало боље него протеклих дана, стабилизује се снабдевеност тоалет папиром, брашном и шећером. Нема више јуришања на рафове – објашњава Лозничанин.
На улицама Беча, углавном, нема људи, преко дана су у кућама, мада, како нам преноси Ивановић, и тамо се дешавају спорадични случајеви кршења „правила понашања“ у ванредним условима. Јуче се, каже, могао видети снимак из парка у којем људи шетају опуштено, а онда их полиција из аутомобила, преко мегафона упозорава да се врате у станове.
– Чујем да и Лозницом шпартају полицајци и упозоравају људе да се не задржавају на улици, ако немају потребе за тим. У принципу, у Бечу и не сме да се излази, ако немаш дозволу и потврду да радиш негде, мада продавнице раде нормално и нема забране да одеш у куповину. Ипак, људи се чувају, центар града је празан, нема живе душе, не само пензионера, већ било кога. Видео сам људе у парку како шетају са децом, али их је убрзо полиција упозорила да се врате кући. Овде је свима исто, пензионерима и осталима, па зато у Бечу и нема потребе да се уводи нека врста полицијског часа јер овде, и иначе, никога нема ноћу на улици. Превоз функционише истим редом вожње да би се обезбедио размак између путника и то је то – прича за наш портал Ивановић и поручује Лозничанима да се чувају, да буду озбиљни и савесни према себи и људима око себе.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ГРАДСКИ ШТАБ ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ – Забрањен рад угоститељских објеката
СПЕЦИЈАЛНА БОЛНИЦА ”БАЊА КОВИЉАЧА” – Не примају нове пацијенте
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″