ЗАСЕДАО ГРАДСКИ ШТАБ – Нема оболелих, у карантину 414 особа

ЗАСЕДАО ГРАДСКИ ШТАБ – Нема оболелих, у карантину 414 особа

Према информацијама Опште болнице и Дома здравља, у Лозници нема пацијената заражених коронавирусом, саопштено је са данашње (19. март) седнице Градски штаб за ванредне ситуације који је разматрао информацију о стању на подручју града Лознице.

Донета је одлука о формирању десет стручно-оперативних тимова као и више наредби. У Општој болници примењују се све мере дезинфекције простора и заштите здравствених радника, а раде све службе, осим специјалистичких, укључујући хитне интервенције и лечење пацијената са малигним обољењима. Дом здравља у Лозници примењује одлуку Министарства здравља о раду у две смене од 7 до 18 часова, а једино Хитна служба ради непрекидно. Почела је да ради тријажна амбуланта у непосредној близини службе Хитне помоћи, где су ангажована четири лекара, тако да сви са симптомима вирусне инфекције ту могу добити помоћ.

Сви грађани који су дошли из иностранства са тегобама или сумњају на вирусну инфекцију, јављају се искључиво у ову амбуланту, која ради до 18 часова, а после тог времена, могу се јавити телефоном на број: 015/872-559 где ће дежурни лекар утврдити клиничку слику пацијента. Према информацији из лозничке Полицијске станице већина грађана поштује забрану јавних окупљања, излазака за старије од 65 година и ограничење ноћног кретања. Што се тиче имиграната, сви су смештени су у Центар за азил у Бањи Ковиљачи.

Како је саопштено са седнице,  под мерама такозваног карантина је 414 особа које су се вратиле из иностранства.

Према информацији Оперативно-позивног центра, формирано је 14 мобилних екипа, од чега је десет активно у граду, а по две у Лешници и Бањи Ковиљачи. Сви грађани могу добити информације на постојеће телефонске линије 015/893-758 и 064/644-54-52, уз скорије увођење неколико нових бројева. Волонтери су до сада пружали све већи број услуга, од снабдевања лековима, храном и за остале потребе. За подршку мобилним тимовима, поред радника градске управе и јавних предузећа, ангажовано је 25 волонтера од 66 пријављених. До сада је реализовано око 50 обилазака. На територији града сва предузећа раде прилагођено насталој ситуацији, добро функционишу и раде готово пуним капацитетом.

Ситуацији је прилагођен и рад локалне самоуправе при чему је 104 радника упућено на рад од куће, како би се избегао директан контакт са странкама које све послове могу обавити путем телефона или интернета. Градски штаб за ванредне ситуације у Лозници усвојио је закључак о формирању стручно-оперативних тимова ради спречавања и гашења епидемије ковид-19 за све месне заједнице на територији града Лознице. Ови тимови ће пратити примену свих прописаних мера Владе, уочавати понашања која нису у складу са прописаним мерама и одлукама које је потребно санкционисати ради спречавања епидемије, што се нарочито односи на мере самоизолације. Достављаће писане дневне извештаје о својим дневним активностима начелнику градске управе. Циљ је да се успостави контрола у спровођењу наложених мера док траје ванредно стање. Јединице локалне самоуправе на тај начин помагаће и војсци и полицији.

Градски штаб за ванредне ситуације донео је наредбу по којој се скраћује радно време угоститељских објеката, кладионица и осталих од 7 до 19 часова. Штаб је донео  и наредбу о забрани верских обреда у домаћинствима за време ванредног стања, посебно освећења водице, а изузев опела, крштења и венчања, којима могу присуствовати само чланови породице, уз поштовање забране јавних окупљања.

Градски штаб наложио је ЈКП „Наш дом“ појачане активности када је у питању одржавање хигијене и дезинфекције на просторима око болнице и зелене пијаце као и редовног прања градских улица, наводи се на крају данашњег саопштења.

ЛН

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ОД ДВА САТА ПОПОДНЕ – Затворен гранични прелаз

ЛОЗНИЦА ОД 20 ЧАСОВА – Потпуно пуст град

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )