
ТРИБИНА ДРУШТВА УЧИТЕЉА ЛОЗНИЦЕ – Почело спољашње вредновање школа
Друштво учитеља Лознице организовало је вечерас (5. децембар) у Вуковом дому културе стручну трибину о другом кругу спољашњег вредновања установа, који је званично почео од 1. октобра. Како је речено на овом скупу просветара, у наредних шест година биће вредноване све предшколске установе, основне и средње школе, а о детаљима су говорили Бранислав Ранђеловић, директор Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, Јасмина Ђелић, начелница одељења за координацију рада школских управа Министарства просвете, науке и технолошког развоја, и две професорке разредне наставе Ивана Благојевић и Наташа Николић Гајић, које и учествују у вредновању школа. Према речима Славише Павловића, председника Друштва учитеља Лознице, реч је о акредитованој трибини на којој се учесници упознају са начинима контроле рада у школама.
– Рад се оцењује од један до четири и уколико је оцена један или два, онда се тој установи предлажу мере које је потребно да примени, а после одређеног времена следи нова контрола. Овде смо окупили колеге из Љубовије, Малог Зворника, Крупња и Лознице како би из прве руке чули шта се тражи од установа, али и да питају шта их занима јер трибину воде људи који и контолишу школе. Циљ скупа је да се учитељи упознају са тим шта је потребно радити да би се испунили неопходни услови – каже Павловић.
Предавачи су подсетили да су после првог петогодишњег циклуса вредновања кроз широку стручну расправу извршене анализе националног оквира квалитета и методологије вредновања, а резултат су унапређени стандарди и показатељи квалитета, нова мерила и норме за процену. На трибини се могло чути да је сврха спољашњег вредновања у томе да се, давањем објективне и свеобухватне процене, помогне установи да одреди приоритете у даљем развоју. На нивоу школских управа донети су годишњи планови спољашњег вредновања и именовани су тимови од којих се очекује да на високом професионалном нивоу примене стандардизовану методологију спољашњег вредновања. Запосленима у установама се препоручује да се посвете разумевању концепта за осигурање квалитета, анализи садржаја и значења стандарда и показатеља, као и регулативи којом се ближе уређује вредновање и самовредновање рада. Како је наведено на сајту ресорног министарства, Закон о основама система образовања и васпитања прописао је да се „установа самостално и у сарадњи са надлежним органом јединице локалне самоуправе стара о обезбеђивању и унапређивању услова за развој образовања и васпитања, обезбеђивању и унапређивању квалитета програма образовања и васпитања, свих облика образовно-васпитног рада и услова у којима се он остварује. Ради обезбеђивања квалитета рада у установи се вреднују остваривање циљева, исхода и стандарда постигнућа, Националног оквира образовања и васпитања, наставног плана и програма образовања и васпитања, предшколског и школског програма, развојног плана, допринос и укљученост родитеља, односно других законских заступника деце и ученика у различите облике образовно-васпитног рада и услова у којима се он остварује“.
Подсећамо да је Друштво учитеља Лознице ове године обележило 35 година постојања и рада и да је било прво локално друштво у Србији после оснивања Савеза учитеља Србије 1982. године. У једном периоду је прекинуло рад, током деведесетих година, а од 2002. се поново активирало и ради до данас. Окупља око 200 учитеља из овог дела Подриња активних у свим акцијама Савеза учитеља Србије.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ФК СЛОГА КОРЕНИТА – Турнир млађих категорија
ДО НЕДЕЉЕ У БЕОГРАДУ 13. ФЕСТИВАЛ НАУКЕ – Разоткривање
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″