УНАПРЕЂЕЊЕ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ – По мери потреба грађана

УНАПРЕЂЕЊЕ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ – По мери потреба грађана

Регионални састанак у организацији ГИЗ-а, немачке организације која подржава пројекат коме је за циљ унапређење услуге социјалне заштите у општинама и градовима, и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, са представницима Лознице и Крупња који се баве рањивим групама грађана, одржан је данас (6. новембар) у Омладинском центру. Према речима Владана Јовановића, саветника ГИЗ-а, циљ пројекта је да се види како су у локалним срединама организоване услуге социјалне заштите, колико су развијене  и на који начин се те услуге обезбеђују.

– Кроз овај пројекат би требало да направимо могућност за хоризонтални трансфер знања, да се нека искуства из једне општине преносе у другу средину, али и да пробамо да осмислимо, с обзиром на афинитете и капацитете сваког града, нешто што се може назвати модел обезбеђења улуге социјалне заштите у свакој општини и граду. Тај модел треба да буде прилагођен потребама становника и капацитетима институција у свакој локалној заједници – рекао је он.

Према речима Тање Глишић Матић, начелнице за Друштвене делатности у градској управи, Лозница има три услуге које развија, а она посебно истиче дневни боравак ’’Сунце’’ за децу и младе са сметњама у развоју  који постоји од 2008. године. Град финансира његово функционисање, пружалац услуге је Центар за социјални рад, а Лозница је од 2008. до 2019. издвојила 27 милиона динара за ’’Сунце’’. Поред тога, у последње две године у Лозници постоји услуга лични пратилац детета, за коју је локална самоуправа прошле године утрошила осам, а ове 8,6 милиона динара. Реализује је захваљујући Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а намењена је предшколцима, основцима и средњошколцима. Трећа услуга, коју такође пружа Центар за социјални рад, је помоћ у кући која је тренутно намењена само за градско становништво, а идеја је да буде проширена. Постоји од 2007. и до сада је  утрошено 20 милиона динара за њено функционисање.

– Циљ овог пројекта јесте да унапредимо постојеће услуге, да дођемо до корисника којима су заиста најпотребније и ГИЗ нам заједно са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, помаже да на добре темеље ставимо наш будући рад када је социјална политика у питању. Колико је неки град развијен може се мерити по томе колико и како издваја средства за најранивије чланове друштва, а најрањивији, свакако, јесу стари и болесна деца. Трудићемо се да и у наредном периоду. будемо добри партнери породици, родитељима и најстариим суграђанима. Поред постојећих услуга, град има и неке друге мере, право на становање у заштићеним условима, и право старијих од 65 година на бесплатан градски и приградски превоз. Лозница је од 2012. до 2019. за услугу превоза тих суграђана издвојила  53 милиона динара – рекла је она.

Иначе, осим Лознице и Крупња у овом пројекту учествује још тринаест локалних самоуправа у Србији.

Т.М.С

 ПРОЧИТАЈТЕ И…

У БРШТИЦИ КОД КРУПЊА – Срна кућни љубимац

ЛОЗНИЧКОМ ПОЉУ – Струјомери и даље на мети

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )