КОНТРОВЕРЗЕ О КОНТРАЦЕПЦИЈИ – Све је боље од абортуса

КОНТРОВЕРЗЕ О КОНТРАЦЕПЦИЈИ – Све је боље од абортуса

По броју прекинутих трудноћа, односно абортуса, као и по броју малолетничких трудноћа, сматра се да је Србија на самом врху европских земаља. Ипак, гинеколози тврде да је, што се тиче употребе контрацептивних средстава, ситуација из године у годину све боља

Иако у нашој земљи нема правих података о броју абортуса, стручњаци тврде да их годишње буде и до 150 хиљада. Тачан број се не може утврдити јер се гледају само државне установе, приватне немају обавезу да пријављују ову врсту интервенције, а код њих се оне и најчешће раде. У Србији тек нешто мање од петине жена из опште популације које су у браку или ванбрачној заједници користи савремену, ефикасну контрацепцију, око 18,4 одсто жена, за разлику од 40 одсто жена које користе традиционалну, недовољно ефикасну контрацепцију и ту је скоро четвртина  које не користе никакву методу контрацепције. Према подацима које смо добили из Одељења гинекологије лозничке Опште болнице, у Лозници је лане било 35 абортуса.

Намерни прекид трудноће вишеструко угрожава опште и, посебно, репродуктивно здравље жена јер може да изазове повреде репродуктивних органа, анемију, акутно и хронично запаљење органа мале карлице, инвалидитет и неплодност. Отуда је са економског гледишта прихватљивије улагати у савремену контрацепцију, која пружа и бројне предности које могу да побољшају репродуктивно здравље жена.

Могућност избора

Према речима др Немање Јосића, специјалисте гинекологије и акушерства  лозничког Дома здравља „Др Миленко Марин“, када је у питању заштита од нежељене трудноће, најважније је информисање жена, највећу улогу у томе имају гинеколози код којих жена долази у ординацију и медији. Како каже, у примарне методе контрацептивних средстава спадају контрацептивне пилуле, спирала, кондоми. Постоје и вагинални прстенови, али их нема на нашем тржишту и локални спермициди који се користе пре односа, али код нас нису распрострањени. Сви ти контрацептиви имају индекс на основу којег се одређује колико су сигурни. У принципу, најсигурнија је спирала, затим пилуле, а сигурни су и кондоми, ако се на правилан начин користе, и ако не пукну. Најнесигурнији су одређивање плодних дана и прекинути сношај – каже Јосић.

– Код антибеби пилула, прво што пацијенткиње кажу, па то су хормони, угојићу се, добићу рак дојке, рак грлића материце, појавиће ми се акне, а за спирале су чуле да су опасне за здравље јер је то страно тело или су од других жена чуле негативна искуства. На нама је да им лепо објаснимо да  није свака пацијенткиња за сваку врсту контрацепције. Здрава жена пилуле може да користи до 55 године без икаквих проблема, то је жена која не пуши, није гојазна, нема неконтролисан артеријски притисак. Када су у питању пилуле, не дају се само због заштите трудноће, већ и терапијски, против акни, регулисања хормонског статуса, неуредних менструација. Из моје праксе, циљна група за антибеби пилуле су младе девојке сексуално активне средњошколке, студенткиње, али увек им објаснимо да је та заштита најбољи избор, ако имају дужу везу, ако не мењају партнере, јер пилуле штите од трудноће, а не од сексуално преносивих инфекција где је најбољи начин заштите кондом – истиче наш саговорник.

Напомиње да су сада на тржишту нове генерације антибеби пилула, комбиновани контрацептиви који у себи имају естроген и прогестерон. То су препарати који све мање задржавају течност, не стварају осећај да се килажа повећава. За разлику од ранијих година, данас жена која жели да  користи пилуле, осим једног комплетног гинеколошког прегледа, више не мора да вади разне врсте налаза.

– Рецимо, плацебо пилуле годинама могу да се пију безбедно без паузе, оне имају заштитно дејство на дојке, штите јајнике, слузокожу материце, дебело црево. На дуже стазе може да се повећа густина дојке, ризик од рака није реалан – каже  Јосић.

У договору са доктором

Циљна популација за спирале, као контрацептивно средство, јесу жене које су рађале па планирају паузу за дужи временски период да би поново родиле. Постоје разне врсте, најчешће су од бакра и сребра које у себи немају хормонску компоненту, код нас на тржишту постоје само две такве и то „мирена“ која је дуже на тржишту и много је скупља, и „левосерт“.

– Спирала је најбоља и из економских разлога јер већина њих може да стоји и пет година, неке од њих коштају од две до пет хиљада динара, док боље беби пилуле месечно коштају и по 1.200 динара. Жене се најчешће плаше упала, али то је можда некада било када су  оне стављане  без одговарајуће припреме, сада се ради гинеколошка припрема, ваде се брисеви. На дуже време спирала смањује могућност упалних процеса материце, спирале са хормонском компонентом помажу у пракси за поједине терапијске индикације. Рецимо код жена које имају обилне менструације па се деси да имају лошу крвну слику, а нема циста или полипа које би изазивале крварење, спирале су се показале одлично јер значајно смањују количину менструације. Такође, спирале као и антибеби пилуле, делују позитивно код жена које имају болне менструације – истиче Јосић.

Напомиње да поред ових примарних метода контрацепције, постоји и ургентна  контрацепција. У питању су тзв. јутро после пилуле, које морају да се попију до 72 сата после сексуалног односа. Оне нису штетне по здравље, ако се у току године употребе и до десет пута, али то, како каже, не сме да буде контрацепција избора, већ се у договору са гинекологом треба одлучити за трајнију методу. У питању су таблете са великом дозом прогестерона и дешава се да се поремети месечни циклус или да се на јајницима појаве тзв. водене цисте.

– Имам утисак да се, што се тиче контрацептива, ситуација побољшава, захваљујући нама гинеколозима  и медијима јер се све више прича о томе. Све је боље од нежељене трудноће и абортуса који носи бројне нежељене ризике и оставља негативне психичке, физичке, али и материјалне последице – закључује Јосић.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ОВИХ ДАНА У ЛОЗНИЦИ – Поштар вратио пун новчаник

ЗАВРШЕНА ПРОТИВГРАДНА СЕЗОНА – Испаљена 181 ракета

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )