
СВЕТСКИ ДАН БЕЛОГ ШТАПА – Слепима је потребан град без препрека
Савез слепих Србије и ове године обележава 15. октобар, светски Дан белог штапа, и поново указује на бројне проблеме са којима се суочавају слепе и слабовиде особе у Србији. Поводом Дана белог штапа, чланови Међуопштинске организације Савеза слепих Србије (МОССС) у Лозници састали су се данас како би скренули пажњу на проблеме слепих и теже слабовидих који се сами крећу. Драган Лазић, председник организације која има нешто више од стотину чланова, оценио је да имају подршку локалне самоуправе Лознице и три суседне општине које им финансијски помажу.
– Проблем су нам неадекватне просторије у којима се налазимо последњих десет година и где годинама немамо воде. У последње време плаћамо закуп, град нам додели извесни новац, а ми део вратимо на основу закупа који је око 15, 16 хиљада динара месечно. Проблем је плата секретара који овде ради за минималац, нешто добијемо од републичке организације, донација и некако успевамо за сада то да решимо. Стари проблем је наше кретање по граду, мада и ми морамо ићи укорак са временом. Семафори се укидају и постављају кружни токови, што је за слепе “убиство”. Ми који се крећемо уз помоћ асистента имамо велике проблеме. Пре неколико дана је једна слабовида чланица ударила главом у знак на тротоару. Нико не води рачуна о основним потребама слепих. Потребна су бар два звучна семафора тамо где су фреквентна места, проблем су и на тротоарима паркирана возила која ометају кретање слепих и слабовидих. Иначе, ова организација, чије су најважније активности “откривање” слепих, њихово учлањивање у МОССС и социјализација чланова, друга је кућа слепих који овде могу добити сву правну помоћ – казао је Лазић.
Он је казао и да ово удружење нема младих чланова, осим једне девојчице која је пети разред основне и једне девојке од тридесетак година, остало су углавном људи средњих година од 40 па навише. Поводом свога дана, Савез слепих Србије у прогласу, поред осталог, наводи да се корисници белог штапа суочавају са проблемом доступног окружења, што укључује не само приступ јавним објектима него и саобраћајну инфраструктуру и недоступне тротоаре. Целокупно особље које ради у саобраћају треба обучити како да се понаша према слепим особама које самостално учествују у саобраћају, као и према онима које имају пратиоца. У Конвенцији Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом, од држава-потписница тражи се да особама са инвалидитетом, па тако и слепим особама, омогуће доступно окружење, а самим тим и већу самосталност у оквиру заједнице. Ово се омогућава применом универзалног дизајна, што укључује и доступност уређаја и апликација за рачунаре и мобилне телефоне, како би слепи, преко својих читача екрана, могли несметано да их користе, наводи се у саопштењу Савеза слепих Србије.
Потребно је што пре решити проблем потписа односно факсимила, како би се слепима омогућило да њихов потпис у свим ситуацијама вреди једнако као и потпис осталих грађана, будући да држава Уставом гарантује равноправност свих грађана, па тако и слепих. Један од највећих проблема представља запошљавање, посебно високообразованих слепих особа. За остваривање свих ових и других права слепих неопходан је приступ помагалима који је озбиљно угрожен настојањима да се она бришу из система ПИО фонда и пребаце у Фонд здравственог осигурања и тиме процедура за њихово добијање постане много сложенија. У систем помагала треба укључити и тзв. “паметну рукавицу”, мултифункционално помагало, што би им омогућило много боље самостално функционисање. Ове године Савез слепих Србије је оформио Тим за приступачност “10 за 10” који чине стручњаци из различитих области, а бавиће се питањима приступачности за слепе у оквиру физичког окружења, културне и медијске приступачности и већ поменутом прилагођавању уџбеника.
Савез слепих Србије, који заступа интересе око 12.000 слепих и слабовидих особа у Србији, позива све државне органе, институције, компаније и друге заинтересоване стране да се активно укључе у решавање ових и многих других проблема са којима се суочавају слепи, бољом применом постојећих и прилагођавањем нових закона, или измена и допуна постојећих закона потребама слепих и слабовидих. У саопштењу, које потписују Милан Стошић и Бранка Бркић, председник и секретар Савеза слепих Србије, позивају јавност да схвати важност подршке слепим и слабовидим особама, да инвалидност није ствар избора и да је свака подршка за слепе неизмерно значајна и потребна.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ПОЧЕЛА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ ГРИПА – До поднева вакцинисано стотину грађана
ФУТСАЛ: ТРЕЋА ЛИГА ”ЗАПАД” – Узбудљив старт Лознице
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″