У БАЊИ КОВИЉАЧИ –  Гљиве су чистачи природе

У БАЊИ КОВИЉАЧИ – Гљиве су чистачи природе

Гљиварско друштво “Љубомир Вуксановић Барле” из Бање Ковиљаче организовало је данас (13.октобар) 22. изложбу гљива на којој је изложено мало више од 180 различитих врста пронађених на теренима Гучева, Радаљске бање, Тршића, Иверка, Цера и Троноше. Као и претходне и ова изложба је потврдила да је овај крај богат гљивама којих има и кад временски услови нису најпогоднији за њих.

Према речима Драгице Зарић, председнице овог гљиварског друштва, они сваке године унапређују свој рад,  а ове су се учланили у Миколошко гљиварски савез Србије који окупља све гљиваре и пружа им сваку могућу помоћ.

– У суботу смо ишли на терене и на овој суши, оваквом времену када су гљиве велика реткост, сакупили више од 180 врста данас изложених у холу Дома културе ”Александар Саша Петровић”, а сви посетиоци могу не само да их виде него и да од наших чланова добију корисне информације. Овим је потврђено да је изложба у Бањи Ковиљачи увек водећа по броју гљива у Србији. Опстали смо упркос тешким временима и желимо да напредујемо, образујемо нове кадрове, приволимо младе да нам приђу, да се заинтересују за гљиварство – рекла је она.

Осим изложбе посетиоци су данас могли присуствовати и стручним предавањима која су одржали професор Милан Матавуљ, са Природно–математичког факултета из Новог Сада, и Светозар Рувидић, члан и један од оснивача Гљиварског друштва“Љубомир Вуксановић Барле”.

– Био сам 40 година професор и предавао  микробиологију. Одушевљен сам оваквим манифестацијама, а овде се то ради са пуно ентузијазма и врло озбиљно. Кад видите оволики број нађених и детерминисаних гљива значи да је велики труд иза тога. Честитам локалним гљиварима што су се толико потрудили да ово приближе ширем аудиторијуму, а пре свега деци која треба да имају знања о гљивама, како да их заштите и како да живе са њима. Држим предавање о еколошком аспекту гљива у природи, о гљивама као чистачима природе, а оне су апсолутно незамењив део у кружењу материје у природи – казао је Матавуљ.

Рувидић, који је говорио о сличности и различитости гљива, каже да их у Бањи увек има много и зато што они знају где да их траже. Од нађених гљива истакао је примерак ледењаче која расте на букви, а извајана је као букет цвета, и нагласио да су овакви скупови важни јер окупљају гљиваре, а гости Ковиљаче данас су миколози из Београда, Новог Сада, Крупња, Сремске Митровице, Пожаревца… Иначе, Рувидић поносно каже да је он кумовао имену ”гљиваш”, гулашу од више врста гљива који се већ традиционално спрема за посетиоце изложе. На изложби је била и Биљана Филиповић, члан Градског већа, која је рекла да Град Лозница дуги низ година подржава ову манифестацију и заједно са Туристичком организацијом града учествује у њеној организацији.

– Циљ је окупљање гљиварских удружења како би разменила искуства и грађанима пренела шта су гљиве, које су јестиве, које нису. Гљиву гледамо и као храну, као лек и као пречистача природе. Лозница ће и убудуће стајати иза ове и сличних манифестације јер је циљ да се озбиљно подрже сва грађанска удружења и удружења цивилног сектора, како  из културе тако и овог образовног дела, и да грађани имају користи од свега тога – казала је она.

Осим гљива посетиоцу су на више штандова могли да виде изложене разне рукотворине, домаће сокове, зимницу, мед и остале производе из лозничког краја. Гљиварско друштво “Љубомир Вуксановић Барле” једно је од најстаријих у Србији, старија су само Миколошко друштво Србије и ваљевско друштво ”Дивчибаре”, а ова изложба већ годинама је, без обзира на временске услове, једна од најуспешнијих у земљи.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

МРЕЖА МУЗЕЈА У ТРШИЋУ – Заједничке изложбе с музејима из БиХ

МЛАДА ЛОЗНИЧАНКА ЈЕЛЕНА ГАЈИЋ У ЖЕНЕВИ НА МАСТЕР СТУДИЈАМА – Хемија је лака, када је волиш

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )