
ВРЕДНЕ ЖЕНЕ РАЂЕВИНЕ (7) – Важно је истрчати трку до краја
Лаура Лукић је била успешна атлетичарка у Румунији, а онда се пре више од 25 година преселила у Србију. Уместо да постане члан већег атлетског клуба, што јој била жеља, нашла се у Крупњу где је упознала супруга Драгана. Жељу за бављењем атлетиком није изгубила, па је 2007. године основала АК Јуниор. Такмичари овог клуба из године у годину постижу све запаженије резултате
Већ са пет година Лаура је почела да тренира атлетику. Трчала је 400 и 800 метара и постизала одличне резултате. Освајала је медаље на бројним такмичењима. Љубав према атлетици подстакла ју је да оснује атлетски клуб у Крупњу.
– После неколико година боравка у овој средини схватила сам да постоје изузетни природни услови за атлетику. Жеља ми је била да се и даље бавим спортом па сам, тако, уз помоћ супруга, комшија и пријатеља 11. фебруара 2007. године основала АК Јуниор. Лиценцу за инструктора добила сам још у Румунији, а овде сам наставила усавршавање тако да сада имам профи лиценцу атлетског тренера. Већ на првом тренингу појавило се 64 малишана. Успаничила сам се јер је тешко радити са толиким бројем девопјчица и дечака. После неколико тренига деца су се сама опредељивала дали да наставе или да пређу у неки други спорт. Базирали смо се на средње и друге пруге јер за те дисциплине имамо услове – прича Лукићева.
Како каже, већ 2008. године такмичари овог клуба почели су да постижу запажене резултате и да освајају медаље. Прву је освојила Марија Арсеновић у трци на 600 метара на Првенству Србије. Њен успех привукао је још више деце која су желела да се опробају у овом спорту.
– Много је више девојчица него дечака. Дечаци се више опредељују за фудбал. Сматрају да је атлетика за девојчице, а то није тачно. Атлетика је основни спорт и да би неко био добар фудбалер мора да познаје технику трчања, да развије моторичке способности. Тренутно имамо 22 такмичара регистрована у атлетском савезу, 35 рекреативаца и 16 девојчица и дечака од предшколског узраста до четвртог разреда основне школе. Жеља нам је да подстакнемо што више малишана да се баве атлетиком јер је то важан спорт за њихов развој. Не могу сви бити врхунски атлетичари, и не треба, али могу да тренирају и тако воде здрав живот – поручује Лаура.
Крупањ је захваљујући АК Јуниор добио своје место на атлетској мапи Србије. Прошле године такмичари из овог клуба освојили су чак 12 медаља на Првенству Србије, а две атлетичарке биле су и учеснице Балканског првенства.
– Да би се резултати подигли на још виши ниво неопходна нам је атлетска стаза. Она је потребна и за припреме других клубова који овде долазе. Било би добро и да се уреди трим стаза која је веома важна за припреме у планинском трчању. Имамо халу и то нам много значи – подсећа она.
Лукићева каже да је остварила свој сан и да то жели и другима. Нада се да ће јој се ускоро нека од девојака које су тренирале атлетику У АК Јуниор придружити у тренерском послу и наставити оно што је она започела.
– Никада не треба одустати од свог циља. Од самог почетка имала сам проблема, али била сам упорна и превазишла сам их. Увек треба ићи даље, треба се борити, проблеми се могу решити. Најважније је истрчати трку до краја. Ако успемо у томе већ смо остварили циљ – поручује Лаура.
Подсећа да је недавно на Првенству Србије у брзом ходању млада такмичарка АК Јуниор освојила треће место, али је дисквалификована јер јје у превеликој жељи да престигне другу атлетичарку уместо да хода мало потрчала. Лаура прича да је девојчица била очајна и да је хтела да одустане од атлетике. Али није. Одлучила је да настави даље, да исправи грешке и да се не оптерећује резултатима, стићи ће они. Лукићева истиче да сви треба тако да размишљамо и да преалазимо препреку по препреку, да истрчимо своју трку.
ЕЛН
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ВЛАДАН ГЛИГОРИЋ ИСПУНИО ОБЕЋАЊЕ – Победу над раком ‘’ставио’’ у књигу
ОД ДАНАС БЕСПЛАТНА ПРАВНА ПОМОЋ – Чека се листа адвоката
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″