
АМБРОЗИЈА – Број алергичних у порасту
У Лозници је ових дана регистрован први полен зрна амброзије и пелина па је особама склоним алергијама упућено упозорење да то код њих може изавати тегобе
Према подацима Аеропалинолошке станице лозничког Дома здравља „Др Миленко Марин“, која прати стање аерополена, у нашем граду је ових дана регистрована прва концентрација полена амброзије и пелина. Валентина Петровић, дипломирани биолог, каже за ЛН да су концентрације амброзије умерено високе и високе, а у наредним данима очекују се њен пораст зависно од временских услова.
– Ако падне киша концентрација полена ће се смањити, међутим, чим престане она ће поново порасти. Препорука је да особе склоне алергијама предузму мере опреза, да избегавају просторе који су закоровљени јер се претпоставља да у њима има више амброзије. То важи и за оне који до сада нису имали тегобе, јер се алергија може јавити и код оних људи који до сада нису били алергични – истиче Петровићева.
Код особа склоних алергијама полен амброзије изазива низ реакција као што су кијање, кашљање, сузење, свраб, црвенило на кожи и слично. Сви ови симптоми заједно доводе до алергијског ринитиса, а у тежим случајевима и алергијске астме.
Према незваничним проценама, у Србији око 400 хиљада особа болује од алергијског ринитиса, а сваки пети становник пати од алергије на амброзију која се сматра најјачим природним алергеном нашег поднебља. Забрињава чињеница да је сваке сваке године број алергичних на полен све већи, лекари кажу да алергија може да се јави у било ком животном добу, али ипак најчешће погађа децу и младе.
Стручњаци тврде да је најбољи лек превентивно деловање, односно примена превентивних лекова уз које осетљива особа може нормално да се креће и живи. Превентивну терапију треба отпочети чим крену поленова зрна, половином јула. Међутим, уколико ни благовремена примена превентивних лекова не доведе до потпуне контроле симптома, онда треба размотрити могућности имунотерапије која код тешких облика кијавице може да побољша контролу болести. У случају погоршања симптома, обавезно треба затражити лекарску помоћ.
Концентрација полена у ваздуху највећа је ујутро и увече, по сувом и топлом времену, а најмања је за време влажних и хладних дана. Особама које пате од алергија на полен амброзије препоручује се излазак у природу после обилније кише и већег пада температуре, у време највеће концентрације полена затварати прозоре стана или аутомобила, туширати се и прати косу свако вече како би се спрао полен, не сушити веш напољу, редовно чистити просторије усисивачем и брисати подове влажном крпом.
Исхрана игра важну улогу у ублажавању симптома алергије. Треба што више јести намирнице богате витаминима Б5, Б6 и Ц, затим, лиснато зелено поврће, бели и црни лук, љуту паприку и рен, шаргарепу, а као суплементе користити селен и цинк.
Најбољи начин борбе против овог корова је његово планско уништавање, сузбијања треба започети крајем маја и почетком јуна када је биљка висине око 20 цм јер ју је тада најбоље чупати. У каснијем периоду, око половине јула, биљке се могу покосити.
Како нам је рекао Милорад Матић, заменик начелника градске управе, овогодишња акција уништавања амброзије у Лозници даје боље резултате него претходних година.
– Комунална инспекција обилази терен, некада и по пријавама грађана. Прво се контактирају власници земљишта да униште коров, ако то не ураде, шаљу се опомене, а као крајњу меру комунални инспектори подносе прекршајне пријаве – каже Матић.
Стручњаци наглашавају да биљку не треба уништавати у августу јер је тада у пуном цвату, па се концентрација полена може вишеструко повећати и тиме изавати још веће тегобе код осетљивих особа.
Сезона полинације амброзије која увек почиње крајем јула трајаће до краја септембра.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
У НОВОМ ПАЗАРУ – Кадетима бод, омладинцима замало
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″