СВЕТСКА НЕДЕЉА ДОЈЕЊА – Нема лошег мајчиног млека

СВЕТСКА НЕДЕЉА ДОЈЕЊА – Нема лошег мајчиног млека

Мајчино млеко подстиче психички, физички и социјални развој детета, правилан развој вилице, спречaва пролив, штити од алергија, јача имунолошки систем. Лекари кажу да је то прва „вакцина“ које дете добије у животу, делује као антибиотик, у себи садржи антитела, лимфоците и пробиотик који штите од болести

Светска недеља дојења је глобална кампања која се кроз различите активности сваке године од 1. до 7. августа обележава у око 150 земаља света. Ове године обележена је под слоганом „Оснажимо родитеље, омогућимо дојење“, а циљ је јачање друштвене свести о значају и предностима дојења и обезбеђивање подршке дојењу, чиме се унапређује заштита здравља и мајке и детета.  У Служби за поливалентну патронажу Дома здравља „Др Миленко Марин“ у Лозници се не само током ове недеље већ свакодневним радом на терену, труде да мајкама објасне да је мајчино млеко најбоље за њихову бебу. Према речима Гордане Ристић, главне сестре ове службе, све мајке могу да доје а  патофизиолошки разлози због којих би дојење било онемогућено су веома ретки.

– Већина мајки које обилазимо доје своју бебу, патронажне сестре су ту да помогну и објасне како се одржава лактација, да масирају. Обилазимо породиље пет пута и више у зависности од потребе, односно, све док се мајка не осамостали. Такође, у нашем породилишту се спроводи „Беби френдли“ програм који је веом важан због успостављања првог контакта мајке и бебе. Нажалост, преплављени смо рекламама фармацеутских кућа које нуде адаптирано млеко и оне доста утичу да нека од мајки одустане од дојења, али ту смо ми у Дому здравља да их подржавамо и подстичемо. Прве недеље дојења за мајку су најважнији и од пресудног су значаја, уколико буде упорна и ако има  подршку породице и наравно, нас патронажних сестара, дојење може да буде врло успешно. То прво млеко, тзв. жуто млеко, пуно је протеина и витамина и значајно је за новорођенче јер штити од инфекција  – каже Ристићева.

Она истиче да су предности дојења вишеструке како за новорођенче тако и за породиљу.  Мајчино млеко подстиче психички, физички и социјални развој детета, омогућава правилан развој вилице, спречава пролив, штити од алергија, јача имунолошки систем. Лакше се вари и новорођенче има мање грчића. Предности за мајку која доји  су што се материца брже враћа у нормалан положај, раније престаје крварење, ређе се јављају  инфекције,  долази до убрзане нормализације губитка вишка килограма која се можда јавила током трудноће а доказано је да  у каснијем животу мајке које доје  ређе оболе од остеропорозе, анемије и малигнитета дојке и јајника. 

– Нема лошег и слабог мајчиног млека, оно је најбољег квалитета, бактериолошки исправно, одређене температуре а штити и породични буџет. Приликом дојења између мајке и бебе успоставља се много бољи емоционални однос, путем чула мириса, додира, вида и беба пре успостави контакт са спољним светом. Такође, и превенција постпорођајне депресије путем дојења је врло значајна – напомиње Ристићева.

Упозорава да мајке које доје не би смеле ни да пуше, нити да пију алкохол, а без консултације са својим лекаром не би смеле да користе ни поједине таблете јер се све то путем млека преноси на бебу.

– Има случајева да у неким руралним срединама мајке бебе хране крављим млеком које не сме да се даје до шестог месеца. Ако мајка из оправданих разлога нема млека беба се храни двотрећинским или адаптираним млеком – каже она.

Треба напоменути и да деца која се вештачки хране брже добијају на тежини, али она која сисају су отпорнија, имају мање аларгијских болести које су данас у великом порасту.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ВЕЧЕРАС ХУМАНИТАРНИ КОНЦЕРТ – Клинац у дворишту гимназије

МАРИЈА МАРКОВИЋ, СНАЈКА ИЗ ДАЛЕКА – Из Африке у Јадранску Лешницу

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )