
КОЖА И СУНЦЕ – Избећи УВ зрачење
У већем делу Србије, па и у Лозници и суседним општинама, индекс УВ зрачења је ових дана врло висок
Поред благотворног дејства, сунчеви зраци су потенцијално опасни због ултраљубичастих зрака који могу изазвати различите проблема на кожи, од оних видљивих као што су опекотине и алергије, до посредних, које настају акумулацијом штетног дејства УВА зрака које се манифестују кроз превремено старење коже и рак. Због свега овога, у летњим месецима неопходно је заштитити непокривене делове тела од штетног дејства УВ зрака.
Дерматолози указују на две врсте УВ зрачења које изазивају оштећења коже – УВБ и УВА. Први подстичу тамњење коже, али су и основни узрок опекотина на кожи, док други зраци продиру дубље у кожу и изазивају превремено старење коже, алергије и нетолеранције на сунце. И једна и друга врста УВ зрака учествују у оштећењу наше ДНК.
Поједини типови коже су изразито осетљиви на сунчеве зраке и захтевају посебну заштиту као што су црвена или кожа са неправилностима, кожа склона алергијама а посебно нежна дечја кожа. Она је пет пута тања од коже одраслих и самим тим подложнија дубинским ћелијским оштећењима. Бебе до шестог месеца никако не треба излагати директном сунчевом зрачењу, а од шестог месеца обавезно користити неки од доступних препарата намењених дечјој кожи са високим заштитним фактором. Децу заштитити одећом и капицом, а очи наочарима за сунце.
Одрасли треба да избегавају излагање сунцу између 10 и 16 часова, а ако се већ нађу на улици у овом периоду, треба да носе шешир са широким ободом, покрију све делове тела и обавезно носе флашицу са водом. Дерматолози саветују да се кожа заштити квалитетним препаратом који штити од обе врсте УВ зрака, они на себи носе УВА ознаку која је гарант да је заштита од УВА зрака у складу са европском препоруком.
Препарат се наноси у довољној количини пола сата пре излагања сунцу, а затим поново на свака два сата или после купања, знојења или брисања пешкиром. Они који користе одређене терапије неопходно је да се посаветују са фармацеутом пошто неки лекови могу појачати осетљивост коже на сунце.
Кампањом “Евромеланом”, паневропске кампање за превенцију и рану дијагностику меланома од којег годишње у Србији умре две стотине људи, апелује се на грађане да редовно прегледају кожу, да се штите од сунца током целе године, и да уколико примете нешто сумњиво, посете дерматолога ради дермоскопије која омогућава раније дијагностификовање меланома. Дерматолози упозоравају да директно излагање коже сунцу у циљу добијања тамног тена, без обзира на то да ли је на сунцу или у соларијуму, изазива рак коже и убрзава настанак бора, старење коже.
Подсећамо да је у фебруару ове године, на иницијативу Удружења дерматовенеролога Србије, изашао нови правилник о козметичким салонима и употреби соларијума, којим се забрањује употреба соларијума млађима од 18 година, а они који су пунолетни морају да потпишу пристанак да се слажу и да су информисани о ризику.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ – Стиже врући афрички ваздух
УПРАВА ЗА ШУМЕ – Бесплатне саднице за пошумљавање
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″