БЕБА НА ЛЕТОВАЊУ – Најбоље у јуну или септембру

БЕБА НА ЛЕТОВАЊУ – Најбоље у јуну или септембру

Родитељи који на летовање иду са бебом морају бити опрезни и добро се припремити, јер пут може да буде напоран и за дете и за њих. Зато се треба придржавати савета педијатра да се летује када нису превисоке летње температуре

Педијатри кажу да је право време да бебе иду на море када напуне три месеца, идеално  је да то буде у јуну и септембру јер тада температуре нису превише високе, а и нема великих гужви на плажи. Наравно, на плажу можете само пре десет сати или после пет поподне, никако када је сунце најјаче. Морска клима прија најмлађима, јача им имунитет због складиштења витамина „Д“, а море се сматра и својеврсном превентивом, посебно ако беба има проблема са екцемом или дисајним путевима. Да би се спречили проблеми са пробавом, који су чести с обзиром на то  да се мења средина, педијатри препоручују да се деци даје пробиотик и то два-три дана пре и у току летовања. Током путовања што чешће правити паузе, ако је потребно и сваких 30 до 40  минута, а време када беба спава искористити да се оне надокнаде. Такође, деци треба давати довољно течности, а веома важно је и да буду заштићена од сунца и током вожње, али и на летовању. Зато је на задње стакло на аутомобилу потребно ставити заштиту од сунца и водити рачуна да је добро причвршћена.

За одојчад и малу децу обавезни су шеширић и мајица кратких рукава као и специјалне заштитне крема намењене деци. Педијатри саветују да исхрана буде уобичајена, што лаганија, а родитељи не треба да се изненаде ако њихово дете због врућина и промене средине изгуби апетит. Ако се то деси, давати му што више течности и  дозволити да једе колико може.

Што се тиче саобраћајних прописа у нашој земљи, као и у свим земљама у које се најчешће путује на летовање, обавезна су дечја седишта. Наиме, до треће године деца морају седети у безбедносном седишту које смањује ризик од повреда и до 70 одсто. Најстроже је забрањено стављање детета у крило у било којој ситуацији, као и његова вожња на предњем седишту све док не напуни 12 година. Обавезно је везивање појасева, као и код свих осталих учесника у саобраћају.

У Грчкој је забрањено да се деца старија од три године и нижа од метар и по возе на предњем седишту возила. Деца до три године морају да користе дечја седишта која одговарају њиховој тежини у свим аутомобилима, комбијима, осим уколико се возе на задњем седишту таксија.

У Црној Гори, деца до пет година морају да се превозе у специјалним седиштима, а млађа од 12 година не смеју да седе на предњем седишту. Тако је и у Хрватској, једини изузетак се односи на децу млађу од две године која се могу превозити на предњем седишту, ако су у специјалном седишту које одговара њиховој висини и ако су окренута супротно правцу кретања возила, а при томе морају да буду деактивирани ваздушни јастуци.

Из Агенције за безбедност саобраћаја упозоравају да велики број родитеља не користи правилно седишта, што је утврђено приликом организовања патроле. Резултати су били катастрофални, јер се већина родитеља приликом куповине не информише код продавца како да исправно монтирају седиште.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

МОЈА ИДЕЈА ЗА МОЈУ ЛОЗНИЦУ – Награђени за три најбоље идеје

ТИНЕЈЏЕРИ И ЗАВИСНОСТ ОД ВИДЕО-ИГАРА – Нестваран заклон од стварности

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )