ИЗЛОЖЕНИ РАДОВИ СТУДЕНАТА УМЕТНОСТИ – Сабориште оплеменили скулптурама

ИЗЛОЖЕНИ РАДОВИ СТУДЕНАТА УМЕТНОСТИ – Сабориште оплеменили скулптурама

После пет дана рада, студенти уметности из земље и иностранства, њих педесетак, учесници 20. Међународне  мултимедијалне ликовне колоније у Тршићу представили су јуче (20. јул) на саборишту своја дела настала у оквиру неколико различитих радионица. Комплекс су оплеменили скултурама обликованим рукама вајара, керамичара, сликара, фотографа, а током отварања поставке простором је одзвањао и звучни запис настао у радионици тон-мајстора, док су у вајату старих заната приказане видео-пројекције снимљене током боравка у Вуковом завичају. Изложбу је отворила Снежана Нешковић Симић, директорка Цента за културу „Вук Караџић“, који је и органиозатор колоније, изразивши задовољство због великог броја учесника, највећег током две деценије трајања. Она је студентима уручила захвалнице и потврде о учешћу на колонији, које ће им служити приликом бодовања ваннаставних активности на факултетима.

– Међународна мултимедијална студентска ликовна колонија јубилеј обележава заједно са студентима и професорима ликовних академија из Србије, али и из Хрватске, Словеније, Пољске, Холандије, Мексика. По броју и квалитету радова насталих протеклих дана свакако је једна од најуспешнијих. Тешко је у малој средини покренути овакав скуп, али и изборити се да он опстане две деценије. Драго Симић, руководилац колоније, и ја, као академски сликари, желели смо у почетку да у својој средини сваке године угостимо групу младих уметника, студенте завршних година и њихове професоре, а данас имамо колонију за коју се интересује све више људи из свих крајева света. Ови радови остају у фонду наше установе, који је већ прилично богат, а са ресорним министарством ћемо потписати споразум да неки од њих буду смештени у Образовно-културном центру „Вук Караџић“, док ћемо неке представљати у галеријама широм Србије, као што смо и до сада чинили – рекла је директорка лозничког Центра за културу.

Оцењујући резултате колоније, професор Марко Лађушић, њен уметнички руководилац, изразио је задовољство што је овај пут скуп по обиму и квалитету сличан ранијем из 2005. године, али да је овај покрио још већу лепезу радионица и студената који се баве различитим техникама стварања.

– Пет одвојених радионица је било активно и резултат је одличан, управо због размене искустава и мултимедијалности у целом поступку. Учесници су једни од других доста тога новог научили. Први пут смо имали радионицу са 3Д штампачем, где се у тродимензионалном програмирању уметници стварали радове и истог тренутка их реализовали у привременој ИТ сали у Образовно-културном центру. То је револуционарна ствар. Владимир Реландер, мој бивши студент скулптуре, већ петнаестаг година се бави 3Д штампом и више од двадесет учесника је обучио да користе неке једноставније програме – казао је Лађушић и додао да су радионице за метал, дрво, керамику, фотографију, помогле да студенти реализују веома сложене процесе стварања.и остваре разноврсна уметничка дела.

На колонију долазе студенти од друге године факултета до највишег степена, докторских студија и свако доноси неко своје искуство. Учесници управо то истичу као значајан сегмент овог окупљања, јединственог у Србији. Како су поручили учесници колоније, добро је да се култура, уметност и овакве обуке изместе из оквира Београда и неких већих центара, како би људи разумели ширу средину у којој живе, разноврсност и богатство земље. Невероватно им је да студенти проведу године само у учионицама и не испробају слободу која је у Тршићу потпуна. Колонија се завршава сутра, а многи учесници изразили су жељу да поново дођу, ако не као студенти, онда свакако као професори и будући предавачи.

С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ПРОБЛЕМИ БИЦИКЛИСТА У ЛОЗНИЦИ – Мало места за безбедну вожњу

ПРИПРЕМЕ ФК ЛОЗНИЦА – Нерешено у Шапцу

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )