
ЈАВНА РАСПРАВА О ЛАП-У ЗА РОМЕ И РОМКИЊЕ У ЛОЗНИЦИ – Образовање – решење за проблеме
У Лозници је од понедељка почела јавна расправа о нацрту Локалног акционог плана (ЛАП) за социјално укључивање Рома и Ромкиња у граду Лозници за период 2019-2021. годину и трајаће петнаест дана. Прва је одржана 25. јуна у Омладинском центру уз учешће чланова радног тима на изради ЛАП-а и представника Сталне конференције градова и општина (СКГО), а како се истиче у овом документу, доступном на сајту града, ЛАП је изузетно важан за побољшање квалитета живота ромске популације у областима образовања, становања, запошљавања, здравствене и социјалне заштите
Према речима Тање Глишић Матић, начелнице Одељења за друштвене делатности, ЛАП обрађује образовање, становање, запошљавање, здравствену и социјалну заштиту и дефинише активности за наредне три године. У Лозници је, подсећа она, 2018. основана мобилна јединица за социјално укључивање Рома и Ромкиња на локалном нивоу као и Координационо тело којим председава градоначелник.
– Наша мобилна јединица на терену евидентира стање и помаже конкретним мерама. Имамо наш градски и буџет који добијамо од СКГО, то је неких шест хиљада евра, и планирано је да се тим новцем помогне породицама чија деца су предшколци. Да се купи шта им је потребно, јер треба да имају све што и друга деца када крену у школу, а често им финансијски услови то не дозвољавају. Највећи проблем Рома је незапосленост, а она је последица слабог, или готово никаквог образовања. Има пуно одговорних, паметних људи у ромској заједници Лознице који нису имали прилику да заврше школу. Намера је да помогнемо да та ситуација буде боља. Највећи изазов је што ромска деца до четвртог разреда углавном редовно иду у школу, а онда долази до наглог осипања. Идеја овог ЛАП је да помогне породицама, деци и младима да заврше основну и средњу школу. Циљ је побољшање услова за школовање и смањење дискриминације. Идеја ЛАП-а је, пошто нам је образовање прва тачка којом посебно желимо да се бавимо, да имамо више педагошких асистената који могу да помогну и направе промену. Потребна им је подршка као и да се пуно ради са родитељима. Када је образовање у питању наступа се у више смерова да се више ради на едукацији родитеља и мотивацији, да се ради са децом. Мора да се ради на информисаности родитеља и ученика ромске националности о значају њиховог образовања и да им пружимо подршку да остваре права на образовање – објашњава Глишић Матић.
Она подсећа на програм функционалног основног образовања одраслих “Друга шанса”, који се спроводи од 2011. године. Идеја је да се овај програм значајније промовише и да они који нису успели да заврше школу сада заврше накнадно неки занат. Када су у питању програми НСЗ то су јавни радови, стручна пракса и покретање сопственог посла где Роми имају предност у односу на све друге. Они имају више погодности које су им понуђене само треба да их искористе. Проблем је, каже Глишић Матић, и што по попису из 2011. има око 700 Рома, што је мање него реално јер их је око 1.200, али се неки изјашњавају као Румуни, Бошњаци, како ко жели.
– После јавне расправе ЛАП иде на Градско веће, а када га оно усвоји у Скупштину града. Када и ту буде освојен крећемо у реализацију. Дејан Марковић из СКГО је на расправи у уторак рекао да само Вршац и Лозница имају овако добро урађен ЛАП за Роме зато што је рађен са индикаторима – каже она.
Стално се се ради и на унапређивању здравствене заштите Рома, чему ЛАП такође посвећује велику пажњу. Према подацима Дома здравља “Др Миленко Марин” у Лозници је 98 одсто ромске деце, узраста од 24 до 35 месеци примило све препоручене вакцине до навршене друге године живота док све труднице и породиље ромске националности имају редовне патронажне посете, а 95 одсто њих обухваћено је редовним прегледима у трудноћи. На територији Лознице почело је и уређивање ромских насеља, пре свега путне инфраструктуре. Прошле године је реализован велики пројекат “Путеви за бољу будућност” који је вредео нешто мање од 300.000 евра, а то је финансирала ЕУ, а суфинасирао и реализовао Град Лозница. Према подацима из ЛАП-а у ромским насељима у Јадранској Лешници, Лешници, Јошеви и Горњем Добрићу реконструисано је нешто више од три километра, од чега је асфалтирано скоро 2.700 метара, урађен канал и спортско игралиште. Важна ствар којом се посебно бави ЛАП је и регулисање имовинско правних односа и озакоњење оних објеката који за то испуњавају услове.
Припадници ромске заједнице у Лозници, како се наводи у нацрту ЛАП-а суочавају се са различитим проблемима, а његовом реализацијом до 2021. године треба да буде побољшан њихов квалитет живота.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ЛОЗНИЧАНИ НЕ ПОДНОСЕ ПРЕДСТАВКЕ И ЖАЛБЕ – Комисији нема ко да пише
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″