И НА ФАКУЛТЕТИМА ДУАЛНО ОБРАЗОВАЊЕ – Теже, али исплативије

И НА ФАКУЛТЕТИМА ДУАЛНО ОБРАЗОВАЊЕ – Теже, али исплативије

 

После доношења Закона о дуалном образовању, усвојеног пре две године, којим је оно уведено у систем средњошколског образовања, овај модел ускоро би требало да почне да се примењује и у високошколским установама. Наиме, нацртом закона о дуалном моделу студија у високом образовању Министарства просвете, предвиђено је учење кроз рад, а одлуку о томе да ли хоће стандардне студије или дуално образовање доносиће студенти пре него што се упишу на факултет. Такође, факултети могу прописима да омогуће студентима да изаберу другу могућност, ако у међувремену промене мишљење.

Министар просвете Младен Шарчевић је у септембру прошле године рекао да у Србији 23 одсто ђака у средњим и стручним школама похађа наставу по неком моделу дуалног образовања, да је такав начин школовања у експанзији и  да ће се ширити и на факултете. Најавио је да је Закон о дуалном образовању на факултетима у припреми и да ће се форсирати студијске групе које су окренуте привреди.

Како је планирано, академци би требала да годишње у просеку имају 450 часова активне наставе и 450 сати учења кроз рад у компанијама. За учење кроз рад студенти ће примати накнаду у висини од најмање 50 одсто основне зараде запосленог који ради на истим или сличним пословима. Учење кроз рад код послодавца носи одређени број ЕСПБ бодова, који означавају колико је студент, квантитативно, научио на факултету. Обично се током студијске године од студената очекује да скупе шездесет, односно тридесет бодова по семестру што се сматра оптималним залагањем.

У министарству истичу да је дуални модел захтевнији, али и перспективнији јер ће студенти с обзиром на стечено практично искуство, имати и веће шансе да се запосле. 

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

 У ОШ „КАДИЊАЧА“ – Добили паркинг за бицикле

ОД 1. СЕПТЕМБРА – Кинески језик у гимназијама

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )