
ПРЕДСТАВНИК ЛОЗНИЧКОГ ПАКТ-А У ПОСЕТИ АМЕРИЦИ – Превенцијом против корупције
На позив Америчке амбасаде у Београду, представник Подрињског антикорупцијског тима (ПАКТ) из Лознице Мирослав Мијатовић са још пет чланова делегације из Србије боравио је у Вашингтону и Њујорку у посети америчким институцијама. Посета је организована у оквиру програма професионалног усавршавања “Отворени свет” који финансирају Конгрес и Влада САД-а. Током десетодневног боравка они су посетили амерички Конгрес и Белу кућу, разне институције система као што су Државна ревизорска институција, Директорат за отворену управу, Комисију за јавну етику, Изборну комисију и Канцеларију тужиоца државе Њујорк и медијске куће WAMC радио станицу, новине Тајмс јунион.
Мијатовић каже да је овај позив доживео као признање Подрињском антикорупцијском тиму као и да је током боравка стекао значајно професионално искуство.
– Имали смо прилике да се упознамо са функционисањем америчке државе, посетили смо готово све најзначајније институције система и разговарали са веома значајним и утицајним људима. На мене су посебан утисак оставили састанци са Киром Вил-Ковинг, правном саветницом конгресмена Паула Тонка који се посебно у Конгресу бави питањима заштите животне средине, извршним директором Комисије за отворену управу Робертом Џеј Фриманом аутором значајних антикорупцијских закона, Џозефом Морисијем, шефом форензичког одељења Државне ревизорске институције, и његовим сарадницима, Бриџет Холохан-Скали, заменицом државног правобраниоца, и градоначелницом Олбанија, главног града и административног центра државе Њујорк Кети Шихан. Видели смо како поједина занимљива законска решења функционишу у пракси и упоредимо их са нашим системом. Свакако да доносимо и нека нова искуства и идеје које ћемо пробати да кроз разне пројекте применимо и у нашем друштву.
Мијатовић истиче да је на њега посебан утисак оставила информација да Државна ревизорска институција у Америци одобрава свако плаћање органа јавне власти без обзира на висину износа, да сви уговори пре закључења долазе на одобравање у ДРИ, као и да се јавном функцијом сматра свако радно место у јавној управи без изузетка, од портира до руководилаца.
– Амерички систем борбе против корупције и сукоба интереса почива на превенцији и ту видим највећу разлику у односу на антикорупцијске механизме у Србији – истиче Мијатовић.
Главни град и административни центар државе Њујорк – Олбани са 85.000 становника располаже годишњим буџетом од 178 милиона долара, а Мијатовић истиче да је у разговору са градоначелницом сазнао и да се од тих средстава не финансирају здравство, школство и социјална заштита које су у ингеренцији окружних власти, а да се посебна пажња посвећује јавно-приватним партнерствима приликом реализације многобојних локалних пројеката.
Мијатовић каже и да је у свим приликама промовисао Лозницу као колевку српске писмености, свим саговорницима поклонио је промотивни материјал Туристичке организације града и приметио да су Срби јединствени у свету уз Арапахо индијанце чија су писма фонетна, односно да свако слово прати и одговарајући глас, што је изазвало прилично интересовање код домаћина.
На Државном универзитету Њујорка (SUNY) Мијатовић је имао прилику да представи досадашњне активности своје организације, али и град Лозницу и све његове потенцијале.
З. В.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ТРКА ЗА ЖИВОТ – Сакупљен новац за трансплантацију
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″