НА СЕОСКИМ ГРОБЉИМА – Најчешћи проблем недостатак места

НА СЕОСКИМ ГРОБЉИМА – Најчешћи проблем недостатак места

Четворочлана радна група, чији је задатак био да утврди стање на сеоским гробљима, да ли и где има потребе за проширењем и како су  инфраструктурно опремљена, завршила је свој посао и доставила извештај Градском већу. По речима Милана Веселиновића члана ове радне групе и Градског већа, већина сеоских гробаља је у добром стању, али им је потребно проширење па су за решавање тог проблема задужени Одељење за планирање и изградњу и Градско правобранилаштво.

– Приоритет за куповину земљишта ради проширења гробаља имају Лешница, Клупци, Крајишници, Башчелуци, Зајача, Пасковац и Тршић.  Већина гробаља има воду и струју, а  тамо где  нема, покушаћемо да  доведемо, уколико постоји техничка могућност. Одржавање гробаља која нису у надлежности КЈП “Наш дом” и свака МЗ решила то је на свој начин. Негде гробље одржава један мештанин којем остали годишње плаћају по 400-500 динара. И даље смо на терену као бисмо имали што комплетнију слику стања – каже Веселиновић.

Према извештају радне групе, проширење је потребно и у Јаребицама, Јадранској Лешници, у Брадићу где нема места за сахрањивање ни проширење, а нема ни воде ни струје, Кривајици и Јелаву и на Шаиновачком гробљу које је поред кућа у Коренити. У неким селима гробља немају капелу, воду, струју, или им је искључена због дуговања, а негде постоје приватна гробља. У Доњој Бадањи свака породица има своје гробље, односно  сахрањује у свом поседу, негде су прилазни путеви у лошем стању, а у Јошеви такозвано велико гробље нема капелу, воду ни струју. Ситуација се разликује од места до места, па је тако у Липничком Шору гробље уређено, има капелу, а ко од мештана жели, плаћа 500 динара одржавање гробља, али је проблем наћи особу која би то радила и у овој, али и у већини других месних заједница. Опет у Бањи Ковиљачи Грабичким гробљем управља “Наш дом” и има места за сахрањивање наредних десет година, као и у Горњој Ковиљачи, док се у Новом Селу, стоји у извештају, гробље редовно одржава и свака кућа за то плаћа по хиљаду динара.

Веселиновић каже да има места где су мештани спремни да сами, или удружени са локалном самоуправом, по систему пола-пола, купе парцеле за проширење јер увођење струје, воде, уређење пута, или градња капеле могу и да сачекају, али сахрањивање не може.

Т.М.С

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )