
ОВЕ ГОДИНЕ ШЕСТ СЕЛА БЕЗ ПРВАКА – Ни граје ни звона
У чак шест, од укупно тридесет, издвојених одељења лозничких основних школа ове године неће бити уписан ниједан ђак првак, лане их није било у четири. Најнеповољнија ситуација је у Горњој Борини и Доњим Недељицама где две године заредом није уписан ниједан првачић. Међутим, ни у Милини, Трбосиљу, Доњој и Горњој Бадањи, Јаребицама, Рибарицама, Цикотама, Горњој Сипуљи ситуација није нимало повољна
Наредне школске године први пут у школске клупе сешће 704 првака, 85 више него лане. Овај податак охрабрује с обзиром на то да је прошле године у односу на претходну у четрнаест основних школа у Лозници било уписано чак стотину ђака мање. Прошла година била је накритичнија чак и за градске школе, у ОШ „Анта Богићевић“ уписано је чак 27 ђака мање, у четири издвојена одељења није било првака и то у Горњој Борини, Доњим Недељицама, Цикотама и Трбосиљу, а ове године њима су се придружили Пасковац, Јаребице, Милина и Рибарице. Ситуација није повољна ни у другим издвојеним одељењима, а проблем са недовољним бројем ђака првака имају и поједине матичне школе у сеоским подручјима.
Најкритичније у Горњој Борини и Доњим Недељицама
У издвојеном одељењу (и.о.) ОШ „Вук Караџић“ у Горњој Борини другу годину заредом нема ниједног ђака првака, тренутно, како каже директор Добро Андрић, овде наставу похађа само троје ученика. У овом селу, које има 74 домаћинства од којих је најмање десет напуштено, живи око 140 људи, а плач бебе се одавно није чуо. Школска зграда је била запуштена и затворена, а брава на вратима везана жицом тако да је претила опасност да ово издвојено одељење буде угашено. То се није десило захваљујући залагању мештана и директора и она је од 2003. године реновирана па су за предшколце сређене две просторије. Дакле, воље има, само да је још и деце, али то је очигледно много теже. Ни следеће школске године у овој школи неће бити првака.
За сада је у и.о. ове школе у Пасковцу, боља ситуација, иако ове године нема ниједног првачића. Међутим, како каже учитељица Милица Стефановић, ово је једна од ретких година када нема првака.
– Овде радим 35 година и само се још једном догодило да није било првака, али ове године имамо предшколце, што значи да ће их догодине и наредних година опет бити. Тренутно у овом и.о. има укупно четрнаесторо деце у два разреда, у једној комбинацији има шест, у другој осам ученика. Нажалост, из Пасковца се исељавају људи, углавном су то старачка домаћинства, има доста неожењених мушкараца, а у последње време се због посла доста младих одлази. И у Зајачи, из које су деца овде долазила у предшколско, их је све мање, ове године уписано је петоро ђака првака – каже она.
Издвојено одељење у Доњим Недељицама, које припада ОШ „Мика Митровић“ на Брезјаку, ни ове године као ни претходне, нема уписаног ђака првака. У овом селу бележи се сталан пад броја становника, тренутно овде живи око петсто људи. Од укупно 29 првака, колико се уписало ове године, половина их је у и.о. у Коренити.
Више деце у издвојеним одељењима него у матичној школи
У ОШ „Степа Степановић“ у Текеришу и ове и претпрошле године уписан је само један ђак првак који, чак, није ни из овог села, већ из Помијаче, села удаљеног четири километра. Милан Пауновић, директор ове школе, чија је зграда под заштитом Завода за заштиту споменика, каже да је мали број деце несрећа за једно село.
– Мала деца су, што би наш народ рекао, „сеоски чувари“ и све док су они ту, опстаће и село. Међутим, сва деца која заврше основну школу одлазе и нико се од њих не враћа, а склопљених бракова је мало. Ове године имамо ситуацију да се у горњем Јадру значајно повећао број ђака, имамо 17 првака, а лане их је било осморо. Проблем има матична школа у коју је уписан само један првак и и.о. у Рибарицама где није уписан ниједан. У ГорњојБадањи уписано је шесторо, у Трбосиљу троје, а прошле године ниједно, Доњој Бадањи седморо и један у Горњој Сипуљи. Видећемо шта ће донети време, можда се нешто и промени, нисам велики оптимиста, али, можда, некада буде и боље – каже Пауновић.
ОШ „Краљ Александар Први Карађорђевић“ у Јадранској Лешници такође је једна од оних у којој је прошле године у матичној школи било уписано мање ђака него икада.
– Никада се, као прошле године, није догодило да у неком издвојеном одељењу имамо више ђака него у матичној школи. Уписано је било укупно 26 првака, од тога само десет у матичној школи док је у издвојеном одељењу у Јошеви било уписано дванаест, у Горњем Добрићу и Милини само по двоје ђака. Ове године, укупно је уписано је 47 првака од којих је у и.о. у Јошеви 14, Горњем Добрићу двоје, а у Милини ниједан – каже Цветиновић.
Он истиче да су школске зграде у издвојеним одељењима у добром стању, захваљујући пре свега људима из иностранства, бившим мештанима, нису потребна додатна улагања и услови за рад су оптимални.
– Једина неизвеснот за будућност је број деце, али бојим се да, пошто не постоје никакви планови и програми за ревитализацију села, за опстанак људи на селу да је то река без повратка и да године пред нама неће донети ништа добро на том плану – каже Цветиновић.
Са њим се слаже и Владан Ђукановић, председник Савета МЗ Милина. Како каже, у овом селу од 400 мештана њих 250 се налази на раду у Швајцарској, сви су направили лепе, велике куће, али су почели да купују станове и када дођу на одмор, одлазе на море, не бораве овде у селу. Долазе само када оду у пензију.
– У Милини укупно има петоро ђака, ове године немамо првака, али ће следеће бити мало боље, имаћемо их шесторо. Није таква ситуација само код нас, тако је и у другим селима. Ја сам просветни радник, радим и у Текеришу и у Горњој и Доњој Бадањи где је слична ситуација. Села се гасе, млади одлазе у градове или у иностранство за бољим животом. У Горњој Бадањи имамо једног ученика у петом разреду, ове године има првака, али их наредне две неће бити – каже Ђукановић.
У ОШ „14.октобар“ у Драгинцу уписано је 25 првака, двоје мање него лане, од тога по четворо у и.о. у Великом Селу, (прошле године седморо), и Цикотама (прошле године ниједно), затим, двоје у Ступници а у Јаребицама ниједно дете (прошле године троје). У осталим и.о. ове године уписано је у Доњем Добрићу 13, у Брадићу деветоро, по осморо у Новом Селу, Козјаку и Јелаву, седморо у Чокешини, по шесторо у Горњој Ковиљачи и Руњанима, а у Воћњаку четворо.
Све док је и једног ђака
Према речима Љубинка Ђокића, помоћника градоначелника задуженог за школство, када је радна група припремала мрежу школа, рађена је анализа демографске ситуације на подручју града, да ли у вртићима има деце од три, четири године и каква ће ситација бити наредних неколико година.
– Негде тренутно нема ђака првака, као рецимо у Јаребицама, али ће их догодине бити 4-5, или у Доњој Бадањи имамо седморо у првом, а догодине ће бити мање, али ми смо планирали шта ће бити наредних година зато нисмо укидали ни Доњу ни Горњу Бадању. То није била нимало лака одлука, када имате издвојено одељење, знате да се из буџета издваја и за грејање, одржавање хигијене и друге потребе, али све док и једно дете имамо у издвојеном одељењу, настојаћемо да га финансирамо – каже Ђокић.
Да ли ће се више деце рађати у селима у којима се налазе издвојена одељења или не, показаће време, али прогнозе нису нимало охрабрујуће. Према процени Републичког завода за статистику, у Лозници је 2017. године живело 75.846 а пројектован број становника за 2041. годину, на основу свих показатеља, је 68.754. Стопа природног прираштаја износи -5 промила што значи да је морталитет већи од наталитета.
Шта је са сеоском кућом?
Да би решила проблем наталитета у селима, а и да би изашла у сусрет младим брачним паровима, локална самоуправа је у децембру 2016. године расписала конкурс „Сеоске куће за младе брачне парове“. Како каже Ђокић, до сада је само један брачни пар испуњавао услове и 2017. године добио кућу у Горњој Ковиљачи.
– Условљено је да предност имају они чија су занимања у вези са том средином, дакле, у обзир долазе пољопривреда, просвета, здравствени радници, ветеринари. Није био велики одзив, али акција и даље траје – каже он.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
НЕМАЊА МАКСИМОВИЋ У АКЦИЈИ ЗА ПОМОЋ МАЛОЈ ЗОРИЦИ – Максин дрес на лицитацији
ДОГОВОРИЛИ СЕ ГРАД И РАДИО ”С” – Освојена награда, најзад, стиже у Лозницу
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″