СЛУЧАЈ РЕЗЕРВОАРА У “ЦЕЛУЛОЗИ” – Гласна тишина

СЛУЧАЈ РЕЗЕРВОАРА У “ЦЕЛУЛОЗИ” – Гласна тишина

Исечених резервоара црног луга нема најмање неколико месеци, али то нико није знао. Заостале опасне материје некима нису проблем да се преостала имовина разноси док буквално од некадашње “Вискозе” не остану само темељи

 То што су у некадашњој “Целулози” нестали резевоари изгледа никога није превише ни узбудило ни изненадило, нити ико има потребе да се огласи тим поводом. Тачно је данас две седмице откако смо о дешавањима у фабрици целулозе послали питања Агенцији за лиценцирање стечајних управника, али одговора нема.

Колико иначе, надлежне занима шта се дешава у овој некадашњој фабрици у склопу ХК “Вискоза’” и колико је често обилазе и прате шта се дешава на том простору сведочи то што нестанак резервоара није од јуче. Привучени обарањем два велика резервоара мазута, видљива свакоме ко пролази путем Лозница-Бања Ковиљача, ушли смо у “Целулозу” и затекли празна места где су некада стајали резервоари црног луга. У међувремену смо утврдили да њихов нестанак није тако свеж као што је на лицу места изгледало и да већине њих ту нема већ дуже време. ЛН су дошле до фотографије снимљене првих дана августа прошле године, значи пре скоро осам месеци, на којима се види само један од исечених резервоара луга. Пошто су то сазнали од новинара ЛН, намеће се закључак  да нико од надлежних дуже од пола године не зна да су, како је то средином месеца утврдила републичка инспекција за заштиту животне средине  у присуству  стечајног управника,  четири резервоара запремине од по 350 м3 у којима је био ускладиштен  црни луг, у потпуности исечена и однета. То што их нема није разлог за неку званичну реакцију, иако је црни луг опасан отпад. Необично је да “нестану” толики резревоари, да буду оборена два још веће запремине до пруге и да све те радње пролазе непримећено, или бар јавност нема сазнања да ли је то неко уочио и нешто тим поводом предузео. Као да је постало регуларно да се по ‘”Вискози” сече и односи, а јавност за то сазна само уколико се догоди нека несрећа приликом тих крађа.

У свом последњем одговору ЛН, од септембра 2017. године,  из Агенције за лиценцирање стечајних управника наводе да је стечајни управник децембра 2012. године огласио продају покретне имовине стечајних дужника и да је у јануару и фебруару 2013. године продата целокупна покретна имовина стечајних дужника изузев оне у којој се налазе опасне материје. Подсећамо, према тада добијеним подацима од АЛСУ, у фабрици “Вискоза” има 1.500 кубика воде контанимиране угљен-дисулфидом (ЦС2), 300 кубика црног луга као и 15 тона мазута. То што има опасних материја није некима проблем да се преостала имовина разноси у тишини и да буквално од некадашње “Вискозе’” остану само темељи.

Било би добро да се држава, коначно, озбиљно умеша у своје надлежности и  реши шта ће са оним што је остало од некадашњег гиганта хемијске индустрије који сада представља огромно, и потенцијално опасно, ругло. Или се чека да све што је интересантно љубитељима секундарних сировина буде потпуно почишћено и онда крене са уклањањем зграда и других објеката од чврстог материјала који, ипак, не могу лако да се однесу.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У ’’ЦЕЛУЛОЗИ’’ – Исечени велики резервоари, нико ништа не зна

ПОСЛЕ МЕСЕЦ ДАНА – Оборен и други резервоар у „Целулози“

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )