У ’’ЦЕЛУЛОЗИ’’ – Исечени велики резервоари, нико ништа не зна

У ’’ЦЕЛУЛОЗИ’’ – Исечени велики резервоари, нико ништа не зна

Велики резервоари испред некадашњег погона лужног котла у ’’Целулози’’ комплетно су однети, а за њихов нестанак стечајни управник, Агенција за лиценцирање стечајних управника, републичка инспекција за заштиту животне средине, односно Министарство заштите животне средине, локална самоуправа и полиција сазнали су од новинара Лозничких новости. На лицу места се, уместо више метара високих резервоара, налазе само трагови где су некада стајали, а на земљишту баре црног луга који се налазио у њима.

После добијене информације шта се догодило, на лице места је изашла републичка инспекција за заштиту животне средине и у присуству повереника стечајног управника утврђено је да су четири резервоара запремине од по 350 кубних метара, у којима је био ускладиштен  црни луг, у потпуности исечена и однета. У одговору који је наша редакција добила од кабинета министра заштите животне средине наводи се да је ”Поред бетонских темеља видљив заостао муљ из резервоара као и остаци изолационог материјала.

Такође на околном земљишту и бетонској површини видљиве су мање количине, док је у сабирним каналима присутна већа количина течног црног луга. На локацији постројења за третман отпадних вода у два спољна базена налази се одређена количина црног луга. На околном земљишту и преливном шахту нема трагова црног луга. У резервоарима који су исечени налазило се око 500 тона отпадног црног луга”. Републичка инспекција за заштиту животне средине ће предузети мере у оквиру својих законских овлашћења, као и  обавестити друге надлежне органе ради предузимања мера из оквира њихових надлежности, наводи се на крају одговора.

Неколико некадашњих радника фабрике целулозе тврди да потпуно уклањање овако великих резервоаре није могло да се уради без механизације и трајало је сигурно неколико дана.

Пре шест година из једног од сада већ бивших резервоара за складиштење црног луга, који спада у опасан отпад, због неовлашћеног сечења вентила истекло је, како су тада утврдили  републички инспектори, око 330 метара кубних ове материје и загађено је око четири ара тла у кругу фабрике. На лице места су осим инспектора за заштиту животне средине тада биле и еколошка и друге инспекције, стечајни управник, лозничка полиција и екипа Центра за екотоксикологију Градског завода за јавно здравље из Београда. Сада је нестанак резервоара прошао са много мање буке, односно неприметно.

Иначе, у разрушеној и необезбеђеној ‘’Вискози’’ и даље има опасних материја.

Т.М.С

Опширније у петак у штампаном издању.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У БРАСИНИ – Подигнуте све цистерне

ПОСЛЕ МЕСЕЦ ДАНА – Оборен и други резервоар у „Целулози“

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )