ЧЕТВРТУ ГОДИНУ ЗАРЕДОМ ПОВЕЋАН БРОЈ ПРЕДУЗЕЋА И ПРЕДУЗЕТНИЧКИХ РАДЊИ – Настављен позитиван тренд (ВИДЕО)

ЧЕТВРТУ ГОДИНУ ЗАРЕДОМ ПОВЕЋАН БРОЈ ПРЕДУЗЕЋА И ПРЕДУЗЕТНИЧКИХ РАДЊИ – Настављен позитиван тренд (ВИДЕО)

Четврту годину заредом у Лозници је повећан број предузећа и предузетничких радњи па је 2019. почела са 33 предузећа и 114 радњи више него годину раније. На подручју округа једини минус забележен је у броју предузећа  у Малом Зворнику

Последњих неколико година лозничка привреда постепено расте, иако то, можда, није тако лако уочљиво, па је и током 2018. број привредних друштава и предузетничких радњи повећан. Првог дана ове године у евиденцији Агенције за привредне регистре (АПР) било је уписано 929 предузећа са адресом у Лозници као и 3.014 предузетничких радњи. Према подацима АПР, протекле године у Лозници је основано 66 предузећа и 447 предузетничких радњи, док је у исто време број угашених у знаку тројке  33 предузећа су затворена као и 333 радње. Док је на нивоу Србије број основаних предузећа мало виши него током 2017. године, у Јадру је скочио за око 27 одсто, али је пораст предузетништва нешто нижи, на државном нивоу је мало изнад осам и по, а у нашем крају скоро седам одсто.

Са друге стране, прошле године је из регистра избрисано скоро хиљаду друштава више него током 2017. Када говоримо о Србији, раст је забележен и у броју основаних предузетничких радњи, осам и по, као и у броју избрисаних из регистра, близу три одсто. Ипак, број пословних субјеката повећан је за 19.880, што представља добар тренд у повећању укупног броја предузећа и предузетника који послују у нашој земљи. На крају прошле године имали смо регистровано нешто више од 134 хиљаде друштава и више од 257 и по хиљада предузетника, односно преко четири хиљаде предузећа и преко 15 хиљада предузетничких радњи више него 2017. године каже Габријела Петковић Јовановић, представница за односе са јавношћу АПР.

За почетак је сваки динар важан

Један од Лозничана који је протекле године решио да региструје фирму јесте и Владимир Лечић (29), власник штампарије “Лека принт”. После дугогодишњег стицања радног искуства код приватника, што као пријављени, што као непријављени радник, Лечић се одлучио да ствари узме у своје руке и сам кроји своју каријеру. Почетни капитал основни је услов за покретање сваког посла па и, поред неодлучности, главна препрека за пословно осамостаљивање, тако да ни Лечић није био без тих брига.

– Почетак је захтеван, ако се нема довољно новца, као што га ја нисам имао. Ипак, имао сам пријатеља који је био вољан да помогне,  позајми ми новац и сачека, а уз то сам и од Националне службе за запошљавање добио бесповратна подстицајна средства, у вредности од око хиљаду и по евра, што ми је много значило. За то је било потребно наћи два жиранта, што у данашње време није лако, али су опет пријатељи притекли у помоћ – каже Лечић додајући да сваки динар на почетку посла много значи јер је потребно набавити много тога, од опреме, до материјала за рад.

Одлуку да се самостално упусти у посао није лако донео, размишљао је о томе дуго и на крају преломио. Како каже, стекао је искуство радећи код других, научио доста и упознао много људи који су имали прилике да се увере у квалитет његовог рада.

Тада сам одлучио да покренем сопствену фирму и задовољан сам како се све досад одвија, превазишло је моја очекивања. Према досадашњем искуству, могу рећи да је најважније да у ланцу пословања сви буду задовољни, продавац материјала правовременом исплатом, купци квалитетно завршеним послом у договореном року. Ако је у том низу све на свом месту, онда смо сви задовољни  објашњава Лечић.

Међу најпопуларнијим делатностима нема производних

Као и претходних година, највише привредника у Србији оснивало је предузећа која су се бавила неспецијализованом трговином на велико па консултантским услугама у вези са пословањем и управљањем, изградњом стамбених и нестамбених зграда, угоститељством и рачунарским програмирањем, а листа је истоветна и у првих пет делатности којима су се бавиле најчешће гашена предузећа.

Што се предузетничких радњи тиче, у Србији су најчешће осниване оне које се баве рачунарским програмирањем, угоститељством, консултантским активностима у вези с пословањем и осталим управљањем, фризерски и козметички салони и услугама припремања и послуживања пића. Затварани су најчешће угоститељски објекти, радње за припремање и послуживање пића, трговине на мало, фризерски и козметички салони и радње за такси превоз.

На подручју округа листа је нешто другачија, најчешће су покретана предузећа за неспецијализовану  трговину на велико, друмски превоз терета, трговину аутомобилима, изградњу стамбених и нестамбених зграда и техничко испитивање и анализе. Највише је угашено предузећа за иградњу стамбених и нестамбених зграда, неспецијализовану трговину на велико, консултанстке услуге у вези са пословањем, рециклажу и штампање.

Предузетници су у округу најчешће отварали радње за рачунарско програмирање, фризерске и козметичке салоне, ресторане, радње за припремање и послуживање пића и за друмски саобраћај. Редослед најчешће затвараних радњи је другачији. Радње за  припремање и послуживање пића најчешће су престајале да раде, па фризерски и козметички салони, радње за друмски превоз терета, ресторани, и за одржавање и поправку моторних возила.

Мора да се ради

Како каже Лечић, за сада ће и даље бити једини запослени у фирми, и директор, и пословођа и радник, а, ако се посао буде даље развијао, онда ће затребати и појачање. То, међутим, сматра није баш тако једноставно.

– Данас је тешко наћи и људе који хоће да раде. Ја сам на почетку радио и за веома ниску плату, само да бих радио. Ако не радиш, не можеш да научиш, а ни да се упознаш са људима који би могли да ти помогну да пронађеш неки други или боље плаћени посао. Ако седиш код куће, или у кафићу, сигурно нећеш пронаћи посао, а ако радиш, шириш круг познаника и учиш, онда можеш да размишљаш и о бољем послу и о покретању сопственог – каже Лечић.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ВРЕМЕ ЗА УЗБУНУ – Остаће онај ко мора

НИКОЛА РАШЕВИЋ, ЛОЗНИЧАНИН У ЦЕРН–У – Наше је само знање

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )