
МИЛАН ТОМИЋ, ДОМАР “ШАРЕНЕ БУКВЕ” – Живи у “центру шестаровог круга”
Првобитну намеру да дође на шест дана и мало среди запуштени планинарски дом “Шарена буква”, Милан Томић Маки (60) променио је и остао на Борањи више од 12 година. Планина му је нови дом, а шумски плодови, лековито биље и гљиве помогли су му да побољша и своје здравствено стање
Један од старијих чланова Планинарског клуба “Гучево”, Милан Томић Маки заволео је Борању још у време када је као ученик долазио на рекреативну наставу и био члан извиђача. Ипак, није слутио да би ту могао да проведе један део живота, а да му притом ниједног тренутка не падне на памет да се врати у урбану средину. Управо то му се десило и данас живи на Борањи, где даноноћно брине о планинарском дому “Шарена буква”, без обзира на временске прилике и годишње доба.
– На Борању сам дошао 24. октобра 2006. године, када је наш планинарски дом био у веома лошем стању. Није било струје, воде, све се запушило, стакла на прозорима полупана, собе запуштене. Пре тога, у септембру, за време одржавања трансверзале “Вукове богазе”, био сам овде заједно са тадашњим председником клуба Бранимиром Ђукановићем и тада смо решили да нешто променимо. Са мајсторима смо прво средили мокри чвор, а онда сам одлучио да дођем и пробам што више тога да доведем у ред. Уређене су и собе у приземљу. Ето, дошао сам на шест дана, а остао до данас. Већ сам овде 12 година и два месеца – прича нам Маки.
Ту је стално, чува дом који је сада лепо опремљен, има струју, воду, тоалет, па и интернет. Маки истиче да то немају баш многи домови у Србији, само “Стражилово” на Фрушкој гори, према Сремским Карловцима, који је отворен 24 сата, као и “Шарена буква”. Трећег нема, који је отворен стално. Ко жели да преноћи или борави неко време у “Шареној букви”, пријављује се у клубу, у Лозници, али шетачи, рекреативци, добро су дошли у свако доба. Када зна да неко долази, Маки га замоли да понесе нешто од ситнијих намирница, а за остало снабдева се сам. У дому је сада 18 кревета, једна је соба са десет, две су трокреветне и једна двокреветна. По потреби може да прими максимално 20 људи, уз два помоћна лежаја, а лети може и више, у мањем објекту, који се, иначе, ретко користи, једино у време “Вукових богаза”.
Прве Макијеве комшије су од њега удаљене 35-40 минута хода. Он каже – ту је то, близу. Иначе, “Шарена буква” је, по његовим речима смештена у “центу шестаровог круга”. До Завлаке је више од 13 километара, до Крупња 14, колико и до Радаља. Маки је у средини планине. Прича да, када у дому не би било никога, све би се заледило на овој хладноћи. Он користи уљни радијатор за догревање купатила, а дрва је обезбедио на време за велику каљеву пећ у дневном боравку, која греје све остало. У собама на спрату су старе пећи “краљице”, а домар Маки увек је спреман да скува чај, вино или ракију пролазницима, који су добродошли. У кухињи је стари “гароња”, на којем кува, а има и плинску боцу и свеће, тако да у случају нестанка струје све функционише како треба. Некад је био и агрегат, али сад га нема.
– Овде сам углавном сам, мада веома волим друштво. Када нема шта да се ради, онда сликам иконе на дрвеним плочама. У фебруару ми се појавио здравствени проблем, на десном крилу плућа, па су лекари Клиничког центра у Београду то одстранили. Мештани су ми показали неко лековито биље, користим гљиве, такозвани “ћуранов реп”, и на контроли у Шапцу су ми недавно рекли да је све чисто. Ретко силазим у Крупањ по намирнице, хлеб не купујем јер га сам месим, а и све друго од хране знам да припремим. Многи планинари обожавају моју сарму и пасуљ. Некада су деца овде долазила на рекреативну наставу, били су ту и извиђачи, пионирски инструктори, а данас је све другачије. Било би лепо да опет деца долазе јер Борања је лепа у сваком годишњем добу, а ја сам ту да свакога дочекам и угостим – поручује Милан Томић Маки.
С. Пајић
ПРОЧИТАЈТЕ И…
АНКЕТА – Како ћете дочекати нову 2019. годину?
ОДРЖАН САЈАМ ЗДРАВИХ АЛТЕРНАТИВА -Увек постоји могућност избора
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″