
ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА ”ЛОЗНИЦА И ЛОЗНИЧАНИ” – Поглед из Америке
У холу Вуковог дома културе синоћ је приређена изложба фотографија ”Лозница и Лозничани” Доне Петровић из Хјустона, САД, администраторке фејсбук странице ”Светла Србије”. Ово је била њена прва самостална изложба у Србији, а у Сједињеним Државама их је, како каже, приредила већ доста.
– Планирам изложбе и у Смедереву и Пријепољу и, поред њих, можда још две. Нераздвојна сам од фото-апарата и увек, где год да кренем, уз себе имам два, три. Мотиви су природа и људи и желим да забележим нашег ”последњег Мохиканца”, српског сељака. Када они оду, то више неће бити то. У Каменој Гори, где сам купила кућу и где је моја база у Србији, има дивних бака, живе и по готово сто година, тај крај је познат по дуговечности – каже Петровићева која је у САД отишла када је имала 15 година, али српски језик нити је заборавила нити га је искварила, а говоре га и њена деца и унуци.
У последње време чешће долази у Србију, буде ту два, три месеца па се врати у Тексас на пар месеци. Уверена је да ће за нашу земљу доћи бољи дани јер како каже, ништа не траје вечно па ни немаштина Петровићева, иначе, није Јадранка, али Лозницу и Лозничане воли. Пред исељење у САД као ученица осмог разреда основне школе на последњој ђачкој екскурзији у Србији посетила је управо Лозницу, Тршић и Бању Ковиљачу.
– Осушевљена сам Лозницом и људима који овде живе јер су позитивни, насмејани и пуни наде за разлику од мог Смедерева где се осећа као да су дигли руке. Овде наилазим на добре људе и све је лепо, можда због Дрине, она однесе све муке. На страници ”Светла Србије” окупила сам најбоље фотографе из наше земље и баш сам поносна због тога, а ових дана премашили смо десет хиљада пратилаца – каже Дона која је, после катастрофалних поплава које су 2014. погодиле и Подриње, преко својих пријатеља из Лознице и околине слала из САД хуманитарну помоћ.
Дона ће у Србији остати до краја јануара, како каже, у Каменој Гори дочекаће Нову годину, а у Лозници прославити Српску нову годину.
Н. Т.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ПОДРШКА КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ – Мали Зворник шаље пакетиће за најмлађе
”ТУРИСТИЧКА ПАТРОЛА 2018” – Уручена признања за развој туризма (ВИДЕО)
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″