
СВЕТСКИ ДАН ДИЈАБЕТЕСА – Пети водећи узрок умирања
„Дијабетес утиче на породицу“ – тема је овогодишњег Светског дана дијабетеса или шећерне болести, који се сваке године 14. новембра обележава у преко 160 земаља чланица Уједињених нација. У Институту за јавно здравље Србије процењују да 710.000 одраслог становништва Србије има дијабетес од чега половину оболелих чини радно способно становништво док, око 39 одсто оболелих и не зна да има ову подмуклу болест. У Лозници дијабетес има око 4000 људи и њихов број убрзано расте.
Циљ овогодишњег обележавања овог датума је промовисање улоге породице у превенцији и лечењу шећерене болести и неопходности пружања подршке таквим породицама.
Дијабетес се често открива случајно када је болест узнапредовала и наступиле компликације. Према подацима Института за јавно здравље Србије, готово трећина пацијената већ има једну или више касних компликација у тренутку постављања дијагнозе.
Шећерна болест је тихи убица, најчешћи симптоми који указују на ово обољење су учестало мокрење, жеђ, појачан апетит, малаксалост, губитак телесне тежине, а све то може да буде праћено разним инфекцијама.
Тип два дијабестеса који чини више од 90 одсто оболелих сваке године се у нашој земљи дијагностикује у просеку код 16 хиљада особа, чешће се открива код жена и то највише после 40. године живота. Није редак ни код млађих особа а због благих симптома годинама протиче неопажено. Превенцијом, контролисањем болести и унапређењем здравствене заштите оболевање и умирање од ове болести се може смањити и у том циљу при Превентивној служби лозничког Дома здравља „Др Миленко Марин“ основано је Саветовалиште које ради сваког уторка.
Лекари кажу да о дијабетесу треба да мислимо као озбиљној хроничној незаразној болести од које болује велики број становника у нашој земљи иако није болест која име акутне симптоме, што значи да само редовна контрола открива ову болест у њеним самим почецима. Старији од 35 година бар једном годишње треба да контролишу ниво шећера у крв а млађи једном у пет година, осим ако немају неки проблем. Шећерна болест је и фактор ризика за шлог, инфаркт миокарда, оштећење вида, артериосклероза и ампутација екстремитета. Када се открије болест важно је да се правилно лечи, да се промени начин живота, избегавају стресне ситуације јер и стрес утиче на њену појаву. Порука лекара је да треба да схватимо да ако не можемо да спречимо дијабестес можемо да спречимо компликације које он изазива.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
МЛАДИ ДАНАС ПОСАДИЛИ СТОТИНУ САДНИЦА – За зелену Лозницу
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″