ДАНАС У ЛОЗНИЦИ – Откривен споменик Момчилу Гаврићу

ДАНАС У ЛОЗНИЦИ – Откривен споменик Момчилу Гаврићу

Лозница је од данас први град у Србији који има споменик подигнут у част Момчила Гаврића, најмлађег подофицира свих  армија Првог светског рата

Поводом обележавања стогодишњице примирја, пробоја Солунског фронта, присаједињења Војводине Србији, као и века од ослобођења Лознице у Првом светском рату, у парку бреза, у Булевару Доситеја Обрадовића, у подне је откривен споменик Момчилу Гаврићу, у присуству представника Града Лознице, Гаврићевих синова Бранислава и Александра, унука Момчила и праунука Александра.

Како је рекао градоначелник Видоје Петровић, откривањем овог споменика одаје се почаст најмлађем ратнику из Лознице, мисији која је на дар оставила неизбрисиво дело и слободу каснијим нараштајима”.

– Момчило  Гаврић  је био херој, али много више симбол идеја праведника и победника. Велики рат су обележили дуги дани и  тренуци – мали и велики  људи.  Једино муке дају јунаке. Догађај, који се збио у засеоку Гаврићи у Трбушници, на родном прагу, када окупациона војска убија целу његову породицу, оба родитеља, седморо браће и сестара, остао је читав један  век на маргини историје, целог друштва и државе. Ни довољно опојан, нити окајан, писао је Филип Маринковић. Момчилова ратна судбина је јединствена и непоновљива. Каплар Момчило није имао споменик у Србији. Ништа није случајно, али можда је правда боље намирена ако се чекало да о томе одлучује његова родна груда, људи који живе под сазвежђем слободе и заједнице коју је он прижељкивао. Подизањем споменика њему подижемо споменик и његовој породици која је у Трбушници остала на „мртвој стражи“ – рекао је Петровић који је са Гаврићевим синовима и унуком открио споменик.

– Изузетно ми је драго што се ово дешава у његовом родном месту. Изузетно сам поносан што је овде данас и оволико младих људи. Треба да будемо јако поносни не само на мог деду него на све људе који су нешто добро урадили, да их поштујемо јер ћемо тако поштовати више себе и друге, тако ћемо бити много бољи и као људи и као народ – поручио је Гаврићев унук Момчило крај дединог споменика.

Бронзана фигура дечака-војника, висока око 160 сантиметара, рад Дринке Радовановић, налази се на постаменту на коме су  рељефи који симболизују страдање и живот, окренута је према бисти генерала Павла Јуришића Штурма у суседном парку. Лозница  је пре три године формирала Одбор за подизање споменика Момчилу Гаврићу, а у сарадњи са Скупштином града Београда, истоветан споменик је требало да буде постављен у оба града, а Лозница би за свој сносила само трошкове ливења и постављања. Понуђено решење није било добро па је Лозница сама наставила посао и од данас је први град у Србији која има споменик најмлађем војнику Великог рата.

Момчило Гаврић, рођен је 1906. у Трбушници код Лознице и на почетку Великог рата имао је непуних осам година. Пошто су му августа 1914. аустроугарски војници побили родитеље, сестре и браћу, прикључио се српској војсци на Гучеву. Пешке је прешао Албанију и стигао до Крфа. Био је најмлађи каплар на свету, рањен је у пробоју Солунског фронта, а у чин поднаредника га је, када је имао само дванаест година, унапредио Војвода Живојин Мишић. Чекајући пробој фронта и повратак у Србију описменио се, а после рата је отишао у Енглеску где је завршио гимназију и 1921. се вратио у Београд у коме је преминуо 1993. године.

Најмлађи војник Великог рата дуго је био заборављен, у завичају је тек пре четири године добио своју улицу, али његово име, још увек, не носе ниједна установа ни школа.

Код новог споменика изведен је и пригодан уметнички програм у коме су учествовали Тихомир Арсић, Лепомир Ивковић, Оливер Њего и етногрупа „Лозице“.

У Вуковом дому културе сат касније одржана је Свечана академија у оквиру које је изведен мултимедијални сценски приказ „Голгота и васкрс Србије“. На скупу су говорили градоначелник Видоје Петровић, историчар Горан Вилић као и Момчилов син Бранислав.

– Овим чином Град Лозница је показао велику љубав и поштовање према нашем оцу, деди, и прадеди. Велика нам је част што је наш отац, а ваш суграђанин прво добио улицу, а сада и споменик, самим тим Момчило Гаврић је ушао у легенду. Дај боже да никада више нико не запуца него да живимо у миру – рекао је он.

Обележавање века слободе организовали су Центар за културу „Вук Караџић“ и Град Лозница.

Т. М. С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ВЕЧЕРАС У БИБЛИОТЕЦИ – Представљање књиге и трибина

ОД ДАНАС У БАЊИ КОВИЉАЧИ – Улица носи име јунака са Кошара

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )