
НАУКА И РУДАРСТВО – Из ваздуха сликају утробу земље
Од времена када је земља бушена на местима где је руда била видљива на површини, до данас, уз доста неизвесности јер је она углавном скривена дубоко у утроби земље, технологија је много напредовала па се за утврђивање геолошке структуре земље на потенцијалним локацијама за рудна лежишта користе савремене научне методе. Протеклих деценија постала је често коришћена метода електромагнетног истраживања из ваздуха (ЕМ), коју примењују рударске компаније желећи да смање ризике пре ангажовања извођачких фирми.
ЕМ истраживање омогућава научницима да прикупљају податке из дубоких слојева испод површине. Ова технологија се све време унапређује. ЕМ је, кажу стручњаци, потпуно безбедна метода детекције која не оставља лоше последице, а мерење проводности стена, даје рударским компанијама боље податке о структури земље, позицији лежишта на дубини и доприноси прецизнијем утврђивању тачних локација за бушење. Електромагнетна истраживања из ваздуха мере варијације физичких параметара земље, а то су проводљивост (или отпорност) и магнетска осетљивост, уз претварање геофизичких мерења у 3-Д слике унутрашњости земље и са 600 метара дубине. Предности ЕМ методе је то што је преносива, примењива свуда у свету и веома ефикасна у погледу смањења ризика. Стално се ради на њеном унапређивању, а највећа побољшања се очекују у софтверу да би се добиле још јасније слике о унутрашњости земље на основу прикупљених података. Како то изгледа у пракси, очекује се да ових дана виде и житељи лозничког краја пошто у оквиру Пројекта геолошких истраживања литијума и бора “Јадар” код Лознице, компанија “Rio Sava Exploration” планира да изведе електромагнетна истраживања снимања терена из ваздуха. Снимање ће трајати десетак дана, а истраживање обављено у подручјима за које компанија има дозволу. Сврха свих детаљних истраживања које “Rio Sava Exploration” спроводи на терену, користећи различите методе, јесте у томе да се пронађе најбоља локација која задовољава све законске и компанијске стандарде за евентуалну изградњу будућег подземног рудника и свих пратећих објеката.
Подсетимо, “Рио Тинто” послује у Србији од 2001. под локално регистрованом подружницом “Rio Sava Exploration”, која ради на развоју пројекта “Јадар”. Компанија је до сада уложила више од стотину милиона долара у пројекат “Јадар”, а планирано је да производња почне 2023. или 2024. године. ‘
“Јадар” је пројекат развоја лежишта литијум-бората светске класе, које је открила компанија “Рио Тинто” 2004. године код Лознице. Лежиште садржи јадарит, нови јединствени минерал литијум-натријум-боросиликат који је, за сада, пронађен једино у Србији. Због високих нивоа литијума и бора, Јадар се сматра једним од највећих лежишта литијума на свету. Минерални ресурси лежишта процењени су на 136 милиона тона.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ИЗ ГРАДСКЕ КАСЕ – Подршка пољопривредницима
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″