
У БОРБИ СА ГРИПОМ ЗАПАДНОГ НИЛА – Превенција је најважнија!
Од почетка године у Лозници је било неколико пацијената са симтомима грознице Западног Нила, али, на срећу, ниједан случај није имао смртоносан исход. Ово је данас у сусрету са новинарима потврдио др Бранко Мрђен, специјалиста инфектологије у лозничкој Општој болници. Он је указао на значај превенције, али и на проблеме који се могу појавити након прележане биолести.
– Имали смо неколико пацијената са овим проблемима, са симптома грознице Западног Нила и најтежом формом енцефалитиса. Двоје је лечено у Београду, а једна пацијенткиња је после комплетне дијагностике и медицинског третмана враћена код нас, у јединицу интензивне неге на Одељењу хирургије које је једино место у Лозници где се може пружити адекватна помоћ таквим пацијентима. Болесници који прележе ову болест, могу имати тешке компликације у смислу неуролошких испада, психичких поремећаја, поремећаја вида и слуха. Последице могу бити тешке и са трајним инвалидитетом па је зато значајна превенција која је најјефтинија и најефикаснија медицинска мера – рекао је др Мрђен и подсетио да је овако проблематична била и 2013. година и да се обољења јављају периодично у размаку од неколико година.
Он је објаснио да, најчешће, код 80 одсто пацијената нема симптома иако су инфицирани тим вирусом, док је код преосталих клиничка слика налик грипу. Најважније је то да они не могу пренети никоме ту болест јер се она не преноси с човека на човека.
–. Потврђено је да код комараца у нашем крају постоји известан број инфицираности и да су они носиоци вируса грипа Западног Нила, тако да представљају потенцијалну могућност и опасност код људи. На срећу запаљење мозга се развија код мање од једног процента пацијената. То су људи старији од 65 година, мада могу бити и млађи са нарушеним имуно-системом. Најчешће се јавља код болесника са шећерном болести и такве пацијенте шаљемо у Београд али ова година је специфична по великом броју пацијената оболелих од грознице Западног Нила и то тешких форми. Инфективна клиника је зато пребукирана па се пацијенти шаљу и у околне центре који имају потребну апаратуру – објаснио је др Мрђен.
Др Славици Тадић Петровић, шефица одсека за превенцију у Општој болници истакла је да један динар дат у превентиву чува око 40.000 динара у куративи.
– Код свих инфективних болести превентивне мере су јако важне. Зато треба да знамо где је станиште комараца, а познато је да живе у просторима где има доста воде. Такве просторе треба санирати, као и септичке јаме, сливнике испод олука, сутеренске просторије и подруме. Ту су легла комараца. На прозорима треба поставити мрежице, у собама ставити апарате који уништавају комарце, и избегавати боравак напољу када је велика влага у ваздуху. Треба обући одговарајућу гардеробу или нанети одређене креме на отворене делове тела. Без обзира на то што се у нашем граду обавља редовна дезинсекција то није довољно ако се не униште станишта комараца и санирају простори где има устајале воде – објаснила је докторка.
С.П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ЖОЗИ ЈУНАЈТЕД ПОНОВО НА ДЕЛУ – Креће хуманитарни караван
САД ФИРМАМА ФАЛЕ РАДНИЦИ – Сви одоше у Немачку
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″