
КОШАРКАШИЦЕ ПРОСЛАВИЛЕ ПЛАСМАН У ПРВУ ЛИГУ – Велики успех лозничког спорта
После седам година Женски кошаркашки клуб Лозница враћа се у Прву лигу Србије, највиши такмичарски ранг. Синоћ је у хотелу ”Ројал спа” у Бањи Ковиљачи тим поводом приређена пригодна прослава на којој су играчицама уручене медаље и пехар победника Друге женске лиге – ”Југ”. Председник клуба Драган Васић каже да то што је постигнуто није само успех кошарке у Лозници, већ и догађај од великог значаја за целокупан женски спорт у граду.
– Ове сезоне радили смо и више, и брже и боље него раније и то је било видљиво у нашој игри. То што смо кроз плеј-оф прошли без пораза довољно говори о томе колико смо труда уложили. Надамо се да ћемо појачањима и добрим припремама учинити да у нову сезону уђемо потпуно спремни – рекао је Васић.
Кроз ЖКК Лозница до сада су прошле 22 репрезентативке у различитим категоријама, а тренутно су две чланице сениорске репрезентације – Александра Црвендакић и Тина Јовановић, некадашње играчице лозничког клуба. Лозница је остварила одличну сарадњу са ЖКК Црвена звезда и велики допринос успеху дале су две играчице, Маријана Зукановић и Нина Тешић, позајмљене из тог клуба. Одлична сарадња успостављена је и са Кошаркашким савезом па се град Лозница полако учвршћује као центар женске кошарке. Прослави у Ковиљачи присуствовала је и потпредседница КСС Ана Јоковић.
– Лозница је све време требало да буде у Првој лиги, али су неке несрећне околности то спречиле. Пресрећна сам што овај град као центар женске кошарке сада има и женски клуб у највишем такмичарском рангу. Ово је велики успех, али сада предстоји још већи посао – стварање екипе која ће омогућити опстанак у лиги. Следеће сезоне лига се смањује на десет клубова и надам се да ће Лозница успети да се избори за опстанак. Надам се да ће градска управа наставити да помаже и заиста јој свака част на великој помоћи коју пружа ЖКК Лозница – казала је Јоковићева подсетивши и на то да се млађе женске репрезентације редовно припремају у Ковиљачи, али и да је недавно финални турнир Купа ”Милан Цига Васојевић” одигран овде.
Град Лозница доста пажње посвећује развоју спорта, а резултати попут овог показују да труд није узалудан. Свечаности су присуствовали и Дејан Сталовић, градски менаџер, и чланови Градског већа Биљана Филиповић, Ненад Радић и Небојша Тодоровић.
– Изузетно велики успех не само ЖКК Лозница, већ и целог лозничког спорта. Откако је усвојена Стратегија развоја спорта у нашем граду радимо на томе да уочимо потенцијале сваког клуба и домете које може да постигне. ЖКК је један од оних који могу највише, што показује остварени резултат. Град ће се трудити да и убудуће помаже и да пронађе начин да та помоћ буде још већа – каже Сталовић који је капитену Лозничанки Тијани Поповић уручио победнички пехар.
Кошаркашице је на путу до највишег ранга предводио Жељко Васиљевић који каже да су девојке постигле прави подвиг.
– Целе ове сезоне пружале су свој максимум, нарочито у плеј-офу где смо одиграли шест утакмица без пораза. Очекује нас тешка сезона, из лиге ће испасти четири клуба и надам се да ми нећемо бити међу њима. У плану је довођење четири, пет играчица које су нам неопходне у борби за очување статуса. Потрудићемо се да се добро спремимо – рекао је Васиљевић који, како су ЛН већ писале, кошарци учи не само младе Лозничане и Лозничанке, већ и кошаркашке тренере широм света као инструктор ФИБА.
Пред управом клуба, Васиљевићем и кошаркашицама велика су искушења у предстојећој сезони и биће потребно много труда за очување места међу најбољим екипама у држави. Нема сумње да ће они учинити све да Лозница, најпре, осигура место у највишем рангу, а потом и постане стабилан прволигаш.
Оне су донеле титулу
У шампионској сезони дрес Лознице носиле су: Тијана Поповић, капитен, Вера Јањић, Ивана Бакалић. Сара Вукичевић, Теодора Павловић, Тамара Обрадовић, Елена Црвендакић, Николина Ђурић, Адријана Симић, Милица Поповић, Милица Секулић, Сташа Станишић, Марија Митровић, Валентина Јовичић, Маријана Зукановић и Нина Тешић. Нимало лаким путем до Прве лиге сигурно их је водио тренер Жељко Васиљевић.
Н. Т.