ИЗМЕНЕ И ДОПУНЕ ПЛАНА ГЕНЕРАЛНЕ РЕГУЛАЦИЈЕ – У сусрет захтевима грађана
Измене и допуне Плана генералне регулације прошле су рани јавни увид, следи израда нацрта, а онда и нови јавни увид. Пристигло петнаестак примедаба и сугестија, а циљ је изаћи свима у сусрет, колико је то могуће. Касарна “Клупци” није близу преображења у стамбено-пословни блок, а постоји могућност њеног враћања посебној намени
Рани јавни увид у измене и допуне Плана генералне регулације (ПГР) завршен је прошле седмице, стигло је петнаестак сугестија грађана, и сада следи израда нацрта који ће, пре новог, једномесечног јавног увида, морати да прође стручну контролу Комисије за планове. У другом јавном увиду грађани и заинтересована лица моћи ће да дају нове примедбе, или да виде у којој су мери њихове сугестије усвојене па да поднесу нове предлоге. Након тога биће одржана јавна седница Комисије за планове на којој ће подносиоци примедаба моћи да их образложе усмено.
На пролеће пред одборницима
Усвајањем измена и допуна ПГР на седници Скупштине града и објављивањем у Службеном листу почеће његово спровођење, а то би се могло очекивати, вероватно, у априлу или мају. Градска урбанисткиња Драгана Јовановић каже да је план који је у употреби од 2014. године примењив 99 одсто, али са сада покушава изаћи у сусрет свима који су имали одређене проблеме због његовог спровођења.
– Пристизале су иницијативе за измену ПГР и сада смо гледали да, колико год је то могуће, изађемо у сусрет свима и да немамо незадовољних грађана. Раније је закон предвиђао да се измене плана раде на сваких четири, пет година, сада тога нема, али ПГР није нешто што се може зацртати за будућност јер су измене у простору сталне па и инвеститори мењају своје одлуке о томе шта желе да граде на одређеном простору. Имали смо стотинак примедаба и сугестија за измене плана, мало је било оних којима су грађани тражили промену намена на парцелама, а већином се радило о, рецимо, ширини планираних улица. Смањивали смо регулационе ширине, прилагођавали грађевинске линије и трудили се да их ускладимо са потребама и жељама колико год смо могли. Делом су се мењала и правила градње, удаљења од бочних и задње међе, примедбе су ишле у том правцу па је и план одговорио на њих. Било је и сугестија Одељења за планирање и изградњу које је спроводило план и које издаје дозволе, јер су и они приметили да је у неким деловима тешко спроводив – каже Јовановићева.
Предлогом измена ПГР укида се обавеза израде планова детаљне регулације (ПДР) за подручје касарне “Клупци” и Пољопривредног добра “Гучево”. Према речима градске урбанисткиње, у међувремену је дошло до промене става Министарства одбране па уместо да, како је важећим планом било предвиђено, тај простор буде намењен вишепородичном становању и пратећим комерцијалним садржајима, постоји могућност да задржи посебну намену, можда и за објекте државних органа.
– То је њихово земљиште и они су променили намену простору. За сада се одустало од претварања те локације у стамбено-пословну зону, али то ћемо видети тек када од њих добијемо услове. Могуће је да тада вратимо обавезу израде плана нижег реда – каже Јовановићева.
За ПД “Гучево” остављена је препорука израде плана нижег реда пошто би стављање обавезе израде плана донело рок у којем би се то морало урадити и трошкове Граду, а не зна се какви су изгледи да се на том подручју нешто ради у догледној будућности. Када инвеститор буде желео ту нешто да ради, имаће препоруку за израду плана, а када се буде знало шта и како, по томе ће се и поступити.
Место за хелиодром и траса за брзи пут
Лозница би у неком тренутку требало да добије, не аеродром, али хелиодром да. И важећим планом одређена је локација код ватрогасног дома па се то није променило ни у изменама. ПГР предвиђа и очување постојећих паркова и зеленог прстена око града, као и регулисање паркирања и два унутрашња саобраћајна прстена око града.
– За разлику од многих градова, Лозница има квалитетан зелени фонд, окружени смо лепим простором и то би требало што више чувати и унапређивати колико је могуће. Сада је тежња да се гради у висину, а то треба да прате зеленило и простор за паркирање и то се трудимо да ускладимо. Имамо квалитетних паркова, лепих, архитектонски одлично разрађених блокова и то је потребно очувати, средити фасаде и сачувати све што може да се сачува. Имамо и доста руинираних локација у граду и треба радити на томе да се на тим местима направе одговарајући објекти и да испуне минималне стандарде – каже градска урбанисткиња.
Није остало још много планова нижег реда које треба урадити. Један у центру, план за обилазницу и унутрашње престенове којима би се обезбедила повезаност обилазнице са државним путевима шабачким и ваљевским како би се тешки саобраћај изместио из центра града. Мораће да се уради и ПДР за четворотрачни брзи пут до граничног прелаза, а Просторни план подручја посебне намене и Студија изводљивости постоје и будући државни пут првог реда протезаће се изван насеља, углавном пољопривредним земљиштем.
Ускоро ће се на раном јавном увиду наћи и просторни план посебне намене за планину Цер, а Јовановићева каже да није искључено да неко предложи да се и Гучево прогласи заштићеним подручјем јер има одговарајуће карактеристике, али и историјску важност.
Н. Т.