ТРЕЋУ ГОДИНУ ЗАРЕДОМ ПОВЕЋАН БРОЈ ПРЕДУЗЕЋА И ПРЕДУЗЕТНИЧКИХ РАДЊИ – Корак по корак

ТРЕЋУ ГОДИНУ ЗАРЕДОМ ПОВЕЋАН БРОЈ ПРЕДУЗЕЋА И ПРЕДУЗЕТНИЧКИХ РАДЊИ – Корак по корак

У Лозници, али и целом Мачванском округу, трећу годину заредом повећан је број предузећа и предузетничких радњи. Лозница је 2018. годину почела са 26 предузећа и 144 радње више него што их је имала на почетку 2017, а једино је у Владимирцима забележено смањење броја привредних друштава

Трећу годину заредом лозничка привреда прави корак напред, бар што се тиче броја привредних друштава и предузетничких радњи регистрованих на њеном подручју. Првог јануара у Лозници је пословало 896 предузећа и округло 2.900 предузетничких радњи. Према подацима Агенције за привредне регистре (АПР), протекле године у нашем граду основана су 52 привредна друштва, десет више него године пре, а упола мање их је угашено, два више него 2016. И предузетништво расте, лане је основано 418 радњи, осам више него претходне године, а угашене су 274, односно чак 43 мање него годину раније. Судећи према томе да је 2015. основано 50 радњи, 2016. 93, а протекле 144, дакле двоструко више него збирно у две претходне године, могло би се закључити да су услови пословања знатно бољи и да се из године у годину поправљају. Потврду томе дају и резултати на нивоу државе. У Србији је лане, према подацима АПР, основано 8.795 привредних друштава и 34.651 предузетничка радња, а угашено 2.936 предузећа и 21.736 радњи. Те бројке су приближне онима из 2016. године.

У Мачванском округу по броју основаних предузећа и радњи предњачи Шабац, али бројке варају. Иако је повећан број привредних друштава уписан у регистар АПР, порастао је и број угашених предузећа, а код предузетника је стање лошије па је мање радњи покренуто него 2016, а значајно је више угашених. Лане је овај град добио 122 предузећа, остао без четрдесет једног, а добио је и 517 радњи, 45 мање него годину пре, а остао без 353, чак 65 више него 2016.

Владимирци су једини у минусу што се предузећа тиче, основана су четири, угашено их је шест, а Богатић покушава да следи Лозницу и Шабац па је добио 14 предузећа и остао без четири. У Крупњу је тај однос пет према један у корист основаних, у Љубовији шест према пет, Коцељеви шест према три и у Малом Зворнику четири према три.

После Шапчана и Лозничана, највише су предузетнички расположени Богатићани и Љубовијани. У ове две општине покренуто је 128, односно 111 радњи, а затворено 72, односно 79. И Рађевци су лане били расположени да се упусте у посао, покренуто је 95 радњи, затворено 35, док их је у Коцељеви основано 59, а угашено 30 мање. Мали Зворник има 23 радње више него претходне године, отворене су 53, под кључ довека стављено 30. Чак су и Владимирчани успели да буду “у плусу” па је 45 нових радњи, а 29 закатанчено.

Као и претходних година, највише привредника оснивало је предузећа која су се бавила неспецијализованом трговином на велико, а затим консултантским услугама у вези са пословањем и управљањем, изградњом стамбених и нестамбених зграда, угоститељством, друмским превозом терета, рачунарским програмирањем, инжењеријским делатностима и техничким саветовањем, трговином аутомобилима, припремањем и послуживањем пића и трговином на велико воћем и поврћем. Једино је трговина аутомобилима и лаким моторним возилима нова на листи “топ десет”, а са ње је нестала активна подршка пословању.

Код предузетника је слично, водеће две делатности су, као и претходне године, ресторани и покретни угоститељски објекти и рачунарско програмирање, а следе их консултантске услуге у вези са пословањем и управљањем, такси превоз, фризерски и козметичарски салони, услуге припремања и послуживања пића, друмски превоз терета, трговина на мало у неспецијализованим продавницама претежно храном, пићима и дуваном, одржавање и поправка моторних возила и “производња остале одеће”.

Ове листе су готово истоветне годинама, само се редослед мења и, повремено, нека делатност постане популарнија па замени неку другу.

Н. Т.

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )