
ЈП “ТОПЛАНА” У 2018. – Пета сезона по истој цени
Лозничка “Топлана” у Србији тренутно је једина где мерење и плаћање по утрошку заживело и у потпуности се примењује и развија, каже директор Миодраг Дишић. У фебруару ће бити расписан јавни позив за изгрању радионице и магацина на Градилишту
Последње три грејне сезоне за ЈП “Топлана” биле су сјајне, али је прошла поготово била успешна у сваком смислу, оцена је Миодрага Дишића, директора овог предузећа. Посебних интервенција није било, пошто смо претходне године топловоде довели у готово савршено стање, једино је реконструисано око 60 метара код “Украса”, а набавком котла на котларници “Мода” у свим котларницама је опрема у потпуности зановљена, каже он, додајући да је година била добра и у финансијском смислу.
Док се у већини места тек прелази или размишља о преласку на обрачун утрошене топлотне енергије на основу мерења, корисници услуга лозничке “Топлане” рачуне тако плаћају од сезоне 2014/2015. године. Прошлога лета су уграђени делитељи на скоро 15 хиљада квадрата у осам објеката што, каже Дишић, показује да су потрошачи вољни да контролу потрошње “држе у својим рукама”. Таквих захтева још има и они који нису реализовани до почетка грејања, биће урађени по завршетку грејне сезоне.
– Нама то није законска обавеза, али смо у сваки објекат уградили мерач, нешто из сопствених средстава, нешто из капиталних субвенција буџета града. Тај процес иде даље, крајњи циљ је да сви буду “покривени”, сада је то готово 50 хиљада квадрата, односно скоро 30 одсто простора који грејемо има делитеље, а 95 одсто је покривено примарним мерењем, сваки објекат има свој мерач на уласку. Испод пет одсто простора се и даље фактурише по квадрату јер ту није технички могуће другачије. Ове године биће још прикључења на даљински систем грејања, око 1.400 квадратних метара стамбеног и пословног простора. Иначе, у Србији смо тренутно једини где је мерење и плаћање по утрошку заживело и у потпуности се примењује и развија – каже Дишић уз подсећање да је ово пета сезона како није мењана цена грејања.
У овој години планиране су капиталне субвенције из буџета града од 12 милиона динара, док текуће износе 14 милиона и биће коришћене за плаћање енергената као подршка текућој ликвидности током првог дела грејне сезоне и непромењених цена услуга у 2018.
– У овој години планирамо изградњу радионице са магацином, са пратећим садржајем. Већ у фебруару ћемо расписати јавни позив за изградњу да бисмо могли у летњем периоду да кренемо са радовима и то би требало да буде урађено ове године. То нам је у овом моменту приоритет, док други објекат који планирамо, управна зграда, може да сачека. Завршетком тог објекта, на плацу поред нове топлане на Градилишту, објединићемо магацин и радионицу на једном месту, то нам је сада разбацано по котларницама. Планирамо и реконструкцију топловода на Булевару Доситеја Обрадовића уколико буде рађена санација ове саобраћајнице. Поред 12 милиона капиталних субвенција за радионицу са магацином, из сопствених средстава планирамо девет милиона за санацију топловода до набавке и осавремењавања дела опреме за подстанице као и инвестиционо одржавање – каже Дишић.
Т.М.С