
МЛАДИ НА СЕЛУ – ШТА НАМ НЕДОСТАЈЕ (9) – Сачуваћемо село
Изградња путева, водоводне мреже, уредно и квалитено снабдевање струјом, отварање нових радних места наши су приоритети у очувању села и останку младих на својим огњиштима – каже Иван Исаиловић, председник Општине Крупањ. Истиче да ће општина улагати у оне пројекте које мештани на зборовима истакну као приоритете
Да би млади остали на селу, неопходно им је обезбедити пристојне услове за живот, сличне онима које имају њихови вршњаци у граду, сматра Исаиловић. Он истиче да путеви морају бити добри што, како каже, у општини Крупањ није случај. Много је неасфалтираних путева – око 200 километара локалних и више од 600 километара некатегорисаних.
– Покушавамо да то променимо. Међутим, годинама уназад у путну инфраструктуру готово ништа није улагано и тешко је тај велики проблем решити за кратко време. За последњих годину и по асфалтирали смо 31 километар локалних и некатегорисаних путева што је око 30 одсто свих асфалтираних путева у нашој општини. Настојимо да омогућимо пољопривредницима да лакше дођу до својих кућа, њива и да успешно пласирају своје производе. Рађевина је малинарски крај и малина губи на квалитету током транспорта уколико су путеви лоши. Имамо сјајну сарадњу са грађанима. Готово све путеве које смо асфалтирали урадили смо уз помоћ мештана. Равнаја је донедавно била једино село које није имало ни метар асфалта, а сада је асфалтиран 3,1 километар уз велику подршку грађана. Слично је било и у Костајнику и Брштици. И то говори о жељи младих да остану у својим селима, као и о нади да ће њихова будућност бити боља. Дали смо себи задатак да до 2021. године у сарадњи са грађанима и републичком владом асфалтирамо све локалне путеве. То је велика обавеза, али верујем да ћемо успети – каже Исаиловић.
Према његовим речима, радиће се и на реконструкцији нисконапонске електромреже. Како каже, често се дешавало да напон падне на 130 волти тако да грађани не могу да користе белу технику или неки други уређај. Подсећа да је у овој години реконструисано више километара нисконапонске мреже, а да је планирано да се у наредној години реконструише још 29 километара.
– То наравно није довољно, али толико у Крупњу за веома кратак период никада није урађено. Постоје проблеми и у снабдевању водом у Завлаци и Мојковићу. Губици на мрежи су велики и намера је да свим становницима у наредној години снабдевање квалитетном водом за пиће. Када све то завршимо, и уз отварање нових радних места које треба да уследи догодине, живот у овом крају биће много квалитетнији. Ново запошљавање нам је приоритет. Пре годину и по у Крупњу је било 2.155 незапослених лица, а сада је ситуација повољнија. Отворено је више од стотину радних места, а у наредном периоду очекујемо да ће посао добити још више од две стотине радника. У фабрици “Џинси” у току је конкурс за пријем 150 нових радника, фирма “Стим-импорт” из Лознице отвориће почетком марта погон у коме ће запослити још најмање педесет радника. Јпш двадесет радника запослиће једна београдска фирма која се бави производњом расхладнихсистема. У мају или јуну наредне године биће отворена нова хладњача која ће запослити 25 радника. Откупљиваће органску малину, а воћарима ће омогућити да набаве квалитетне саднице малина из расадника који намеравају да подигну на девет хектара. Тако ће по први пут од 1999. године у Крупњу на евиденцији НСЗ бити мање од две хиљаде незапослених лица – каже Исаиловић.
Он истиче да је брига о будућности младих стални посао локалне самоуправе и верује да ће у годинама које долазе млади остајати на селу, а да ће се они који су отишли враћати се и да ће Крупањ по томе бити пример другим општинама У Србији.
В. Ст.
Пројекат подржава Општина Крупањ