
КОДЕКС ПОНАШАЊА ЛОКАЛНИХ СЛУЖБЕНИКА – Љубазан, непристрастан, ефикасан
Доношење кодекса понашања службеника и намештеника законска је обавеза локалних самоуправа за коју је рок истекао првог децембра. Градска управа у Лозници је, према речима начелнице Милојке Смиљанић, такав кодекс донела још крајем 2010. године од када је и у примени. Од запосленог се, наведно је у лозничком кодексу, очекује да буде поштен, непристрасан и ефикасан, послове обавља часно, стручно, и савесно у складу са највишим професионалним стандардима, буде љубазан и предусретљив у свим службеним и опхођењима са грађанима, колегама и руководиоцима
Негативна искуства грађана са локалним службеницима, који су их дочекивали у канцеларијама намрштени и непријатни, треба да постане прошлост у Србији пошто су све општине и градови у обавези да имају и примењују Кодекс понашања службеника и намештеника у општинама и градовима, а његов модел припремила је Стална конференција градова и општина (СКГО). Грађанима највише код службеника општинских или градских управа, осим нељубазност, сметају и недовољна ефикасност као и што у електронској комуникацији готово никада не добију одговор, показала је пракса.
Доношење кодекса понашања службеника и намештеника законска је обавеза предвиђена Законом о запосленима, а рок је био први децембар ове године. Међутим, још увек га сви немају и многи тек треба да га ураде. Градска управа у Лозници је, према речима начелнице Милојке Смиљанић, такав кодекс има још од краја 2010. године и он је и даље важећи.
– СКГО је припремила и доставила модел кодекса да се о њему изјасне њене чланице и дају сугестије, уколико их имају. Ми смо кодекс понашања запослених у градској управи донели пре седам година. У односу на предложени модел треба да усагласимо неке терминолошке одреднице. Кодекс одређује понашање на радном месту, начин обављања послова, односа са странкама и колегама, облачења и слично и примењујемо га. Текст је нешто дужи па га је тешко урамити и поставити у свакој канцеларији, био је по канцеларијама начелника, али видећемо да то урадимо – каже она за ЛН.
Извињење
У случају грешке, службеник је дужан да упути писмо извињења странци и отклони негативне последице проузроковане његовом грешком што пре као и да странку обавести о праву на одговарајуће правно средство и притужбу због пропуста.
Лознички кодекс има 31 члан, а објављен је у у Службеном листу Града Лознице 11. новембра 2010.
Медији су пренели ових дана изјаву Марка Томашевића, шефа одељења за политички систем локалних самоуправа из СКГО, који је рекао да се кодекс односи “на чување угледа локалних самоуправа, али и поштовање личности странака”. Према његовим речима, кључно правило је поштовање личности грађана, службеник мора да буде тачан, прецизан, јасан, љубазан, изађе у сусрет странкама, постоји и сет других правила која се тичу стандарда комуникације, а то се односи на рокове у којима странка мора да добије одговор на своје питање путем електронске поште, или на други начин. Такође су важни и стандарди одевања, јер говоре о угледу и локалне самоуправе и службеника као и правила о уредности канцеларија, конзумирању хране на одређеним местима и слично. Интересантно је и да се под појмом “прикладно одевен” истиче и да запослени својом одећом не сме да “изражава своју политичку, верску или другу личну припадност која би могла да доведе у сумњу његову непристрасност и неутралност”. Уколико се грађани, односно странке често жале на рад неког службеника, руководилац органа може да покрене дисциплински поступак, постоји могућност за лакшу повреду дужности из радног односа, али ако се то понови више од два пута, може да дође и до отказа. Циљ кодекса је, пре свега, да службеници знају како треба да се понашају према странкама, а грађани ће знати шта од њих могу да очекују. Јединствени кодекс понашања локалних службеника и намештеника не постоји него ће свака локална самоуправа имати своја правила. Очекује се да ће свака прихватити модел кодекса који је припремила СКГО и додати нешто што мисли да је за њу важно. Како се наводи, службеник је дужан да се у обављању послова понаша законито и своја овлашћења примењује непристрасно, омогући остваривање права, поштовања интегритета и достојанства странака и других службеника без дискриминације или повлашћења по било ком основу, користи их искључиво у сврхе утврђене законом и другим прописима.
Иначе, наведено је и да запослени посао треба да обавља политички непристрасно, без покушаја ометања мера, одлука или активности јавних власти. Од њега се очекује и да својим понашањем, како у професионалном деловању тако и у приватном животу, ничим не наруши углед градске власти. Непоштовање одредби кодекса од запослених у градској управи и начелника њених одељења представља тежу повреду радне обевезе за шта се могу изрећи дисциплинске мере, стоји у кодексу који има Лозница. Како се наводи, сврха кодекса је, поред осталог, да упозна грађане какво понашање имају право да захтевају и очекују од запослених у градској управи.
О томе колико се кодекса старог седам година придржавају запослени, односно службеници и намештеници градске управе најбоље знају грађани и сви они који се сусрећу са њима, а на питање колико је њих за протеклих седам година кажњено због кршења Кодекса, у градској управи кажу да је тешко одвојити те прекршаје од кршења радне дисциплине, али да је укупан број занемарљив и у једном и у другом случају.
Т.М.С