
МЛАДИ НА СЕЛУ ШТА НАМ НЕДОСТАЈЕ (6) – Шљивова село младих
За разлику од већине села у Рађевини, из Шљивове млади не одлазе у потрази за бољим животом. На прсте се могу набројати они који су отишли протеклих година. Момци се жене, девојке удају, а догодине ће у школу кренути дванаест првачића
На десетак километара од Крупња налази се Шљивова, село које има 215 домаћинстава и око 750 становника. Већину становништва чине млади породични људи који се највише баве воћарством, али и ратарством и сточарством. Има и оних који раде у Крупњу, а живе у селу, али таквих је веома мало.
Шљивова је велико село и на њеној територији су чак три цркве. У издвојеном одељењу ОШ “Боривоје Ж. Милојевић” наставу похађа тридесет ученика. Школа је једна од најстаријих и најбоље опремљених у општини. Недавно је уређено школско двориште уз помоћ “Опортунити” банке. Постављене су клацкалице, љуљашке, тобоган и други реквизити за децу тако да сада најмлађи имају свој кутак где могу да се друже и играју. Догодине ће у школу кренути дванаест првачића и мештани се тиме поносе и надају се да ће их у годинама које долазе бити све више. До пре пет година у селу је радила амбуланта, а мештани се надају да ће ускоро поново бити отворена. Немају дом културе, али истичу да им је потребан јер је у селу велики број младих који би могли да оснују култрурноуметничко друштво, али и да у свом месту организују неку приредбу или погледају позоришну представу или неки други културни садржај. Аутобуски саобраћај је, кажу, добар сваког дана за Крупња има пет полазака.
Слободан Аћимовић (30) бави се искључиво пољопривредом. Има осам хектара обрадиве земље и око пет хектара шуме. Највише површина је под засадима малине и купине, а сеје и кукуруз, јечам, кромпир. Има и сву потребну пољопривредну механизацију. Ожењен је и има двоје деце.
– На селу живот није нимало лак, мора много да се ради, али од свог рада може лепо и да се живи. Производња купина и малина и шљива доминирају и много би нам било лакше када би откупна цена била сигурна. Могли би у том случају и да подигнемо нове засаде и не би било лоше када би се неко сетио да овде изгради хладњачу или подигне погон за прераду воћа. Сва домаћинства у селу имају довољно земље да могу озбиљно да се баве пољопривредом – каже он.
Подсећа да је Шљивова село са највише младих у крупањској општини и да је све више деце и каже да им је неопходно да локална самоуправа отвори вртић како би могли да ту доводе децу када крену у њиве. Овако морају да се сналазе и децу остављају код пријатеља и комшија. Истиче да је у последње две године урађено много на реконструкцији путне мреже. Недавно је асфалтиран километар и по регионалног пута Крупањ-Шљивова-Пецка, а данас би, ако време дозволи, требало да буде асфалтирано преосталих 1.600 метара овог пута.
– То је од изузетне важности за наше село јер пут пролази кроз заселак Грчани у коме је највише младих. Више од трећине младих живи у овом засеоку и питање је шта би било за пар година да пут није завршен. Путеви су од изузетне важности за наше село и без њих нема живота. Верујем да ће сада сви млади из Грчана остати на породичним имањима и да ће основати породице. Донедавно је у већем делу села снабдевање струјом било лоше, а сада је то много боље. Реконструисана је нисконапонска мрежа у засеоцима Аћимовићи, Ђурићи, Грујанићи и Савићи, то је изузетно важно за живот у нашем селу – каже Аћимовић.
Он истиче да село има перспективу и верује да ће се већина младих одлучити да овде оснује своје породице.
– Радимо много, али за себе, немамо газду и сами одлучујемо о својој судбини. Млади треба да остану у својим селима, на својим породичним имањима и да се боре и изборе за бољи живот. Верујем да се они који су отишли у Београд, Нови Сад или неко друго веће место муче много више него ми на селу. Живе као подстанари, плаћају кирију, а плате мале. Шта бих могао да урадим са 3040.000 динара у граду, ако бих имао и толико, са незапосленом супругом и двоје мале деце. То није живот који желим, а не препоручујем га ни другима. Село има велике предности у односу на град, здраву храну, чист ваздух, мање стреса, бројне пријатеље спремне увек да помогну. Мени је то довољно, а и мојим вршњацима који су одлучили да остану на селу и овде оснују породице – каже Слободан.
Слично говори и његова супруга Јелена (25).
– Рођена сам у Шљивови, удала сам се у ово место и ниједног тренутка нисам помислила да одем одавде. Има много младих, кад год имамо времена, дружимо се и лепо нам је. Радимо заједно, помажемо једни другима. Имамо времена и да одемо до Крупња да се забавимо, поледамо неку културну или спортску манифестацију. Задовољна сам, а бићу још задовољнија када у селу буде отворен вртић. То ће сигурно подстаћи младе да се лакше одлуче за оснивање породице. Шљивова је село младих и то ће бити још дуго – уверена је Аћимовићева.
ЕЛН
Пројекат подржава Општина Крупањ