Безбедни на интернету (5) – НАЈВАЖНИЈЕ ЈЕ ПРИЧАТИ СА ДЕЦОМ

Безбедни на интернету (5) – НАЈВАЖНИЈЕ ЈЕ ПРИЧАТИ СА ДЕЦОМ

Министарство трговине, туризма и телекомуникација основало је крајем фебруара Национални контакт-центар за безбедност деце на интернету којем се могу обратити како деца, тако и родитељи и просветни радници који доживе непријатност на мрежи, осете се угроженим, или сазнају за такав случај. Како је испитивање које је министарство спровело показало да је 30 одсто деце било изложено непримереном садржају, добро је што се многи јављају и превентивно са жељом да сазнају како се заштитити од ризика и шта предузети, ако се непријатност доживи

Када се јавност усталаса због неког немилог догађаја у којем је жртва најчешће дете, или млада особа, безбедност на интернету постане тема о којој се више говори, а једно од најчешћих питања која поставимо себи и другима је шта учинити када се нађемо изложени “онлајн” опасности. Министарство трговине, туризма и телекомуникација Владе Србије основало је стога Национални контакт-центар за безбедност деце на интернету (ЦБИ) који је крајем фебруара почео да ради.

– Проблем  безбедности на интернету глобални је изазов, а проблем је посебно озбиљан када говоримо о најмлађим корисницима интернета јер они немају довољно искуства да препознају опасне појаве које могу озбиљно да их угрозе. На “ИТ каравану” које је наше министарство спровело у градовима Србије, анкетирали смо грађане у вези са овом темом и резултати су показали да деца у нашој земљи јесу изложена ризичним ситуацијама на интернету – каже за ЛН Татјана Матић, државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација.

Образовање је најбољи вид превенције

Резултати ове анкете показали су да је 30 одсто деце било изложено непримереним садржајима на интернету, 14 одсто испитаника навело је да су њихова деца била контактирана од стране непознатих лица, а 11 одсто да су била изложена вршњачком насиљу. Свега 17 одсто учесника сматрало је да су деца довољно обавештена о безбедности на интернету. Они, свакако, нису имали приступ подацима ЦБИ према којима је за првих пет месеци рада примљено више од 2.700 позива и електронских пријава у вези са безбедношћу на интернету. Добро је што су одрасли показали велику заинтересованост, више од 70 одсто позива и пријава је стигло од њих, јер они правим приступом могу учинити изузетно много за безбедност своје деце на интернету. Нису сви позиви уследили након непријатног искуства, што је такође веома добро, већ су, пошто ЦБИ има и саветодавну улогу, тражени савети у вези са правилним понашањем при коришћењу интернета.

– Образовање је најбоље средство превенције и заштите у “онлајн” окружењу и због тога је наше министарство припремило и предложило уредбу о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија и Влада ју је усвојила прошле године. Она прописује предузимање превентивних мера за безбедност и заштиту на интернету путем информисања и едукације како саме деце тако и родитеља, учитеља, настваника, организовањем семинара, радионица, презентација и преко штампаних, електронских и других медија. На основу те уредбе, покренули смо и сам Национални контакт-центар за безбедност деце на интернету. Ове године усвојена је и стратегија развоја информационе безбедности у Републици Србији која, између осталог, налаже и увођење нових мера и подизање капацитета за бољу заштиту грађана, посебно деце – каже Матићева.

“Плави кит” забринуо родитеље

Велико интересовање грађана је изазвала вест о такозваној игри “плави кит” па су многи позиви били управо у вези са њом, а најчешће се грађани распитују како безбедно да користе друштвене мреже, како инсталирати филтер за родитељску контролу, на који начин уклонити лажни налог са друштвених мрежа, како блокирати налог на којем се шири вређање, како направити јаку лозинку… Према речима државне секретарке, оператери ЦБИ саветују грађане да разговарају са децом и да им укажу на опасности комуникације са непознатима као и да не прихватају упите и захтеве са непознатих налога и веб-адреса. Они позиваоце упућују и коме треба да се обрате уколико имају неки проблем у вези са коришћењем интернета. Оператери ЦБИ упућују пријаве надлежним институцијама када их грађани обавесте о узнемиравању и угрожености деце, а углавном се ради о вређању, крађи идентитета, злоупотреби фотографија, различитим видовима дигиталног вршњачког насиља, зависности од интернета, али је покренуто и више случајева педофилије, односно “онлајн” предаторства, претњи, сексуалног узнемиравања, али и других могућих кривичних дела. У зависности од врсте, такви предмети се прослеђују Тужилаштву за високотехнолошки криминал и Министарству унутрашњих послова, односно Министарству просвете, а позиваоцима се обавезно дају и савети шта чинити даље. Таквих предмета је за првих пет месеци било скоро 70. Пријаве које су биле у вези са угроженошћу здравља због прекомерног коришћења интернета прослеђене су надлежним домовима здравља, што је важно јер је успостављена и међуресорна сарадња, а заједнички рад је неопходан јер је и сам проблем изразито сложен.

– Сложеност проблема захтева да грађане боље упознамо и са радом нашег Националног контакт-центра за безбедност деце на интернету и да га промовишемо путем средстава јавног обавештавања и кроз кампање. Тако смо кампању “ИТ караван” у мају спровели другу годину заредом и за више од пет и по хиљада ученика основних школа одржали презентације о заштити од дигиталног насиља и других злоупотреба интернета. Едукацију на ову тему почели смо континуирано да спроводимо у основним школама и домовима здравља које посећују представници ЦБИ и држе предавања за децу, али и за родитеље – каже Матићева додајући да ће следећи караван бити посвећен управо родитељима и њиховој едукацији на ову тему.

ЕЛН

Фото: Министарство трговине, туризма и телекомуникација

Контакт са контакт-центром

Злоупотреба интернета и угрожавање безбедности деце на интернету може се пријавити на број 19833, као и слањем е-поште на адресу bit@mtt.gov.rs или електронском пријавом на порталу pametnoibezbedno.gov.rs.

Пројекат подржава Министарство културе и информисања Републике Србије

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )