
Безбедни на интернету (3) – РЕКАО МИ ЈЕ ДА САМ НАЈЛЕПША
Прихватање захтева за пријатељство на друштвеним мрежама од стране непознатих људи може бити веома опасно, а проблем је што деца и млади број пријатеља схватају као потврду популарности и у тој трци опрез потпуно игноришу. Друштвене мреже су садашњост и то морамо прихватити, али исто тако морамо променити и начин размишљања и, уместо да деци ускраћујемо коришћење интернета, потребно је да им објаснимо шта може да се деси и каква опасност може вребати с оне стране монитора. Пример девојчице која се извукла из “паукове мреже” педофила показује зашто је најважније добро сарађивати са децом. Из разумљивих разлога имена су изостављена
– Лепша си од свих другарица. Најлепша си и најзгоднија, тело ти је стварно супер – тако ми је говорио, а ја сам му веровала. Нисам размишљала. Некако је у тим годинама важно када о теби тако говори дечак три, четири године старији од тебе, па осмаци су за нас били “вау”, скоро све смо биле заљубљене у некога од њих. Рекао је да има 14, ја сам имала десет и по. Тешко ми је да то објасним, у исто време је лепо што ти старији дечак тако говори, а опет, осећаш се мало чудно, непријатно, стидиш се. Драго ти је, али се стидиш. Некако осећаш и да то није баш у реду, не знам, можда чак осећаш и претњу, можда ти негде у глави нешто говори да је опасно, да, можда, није све баш тако како говори, а истовремено је на неки начин и занимљиво. На крају се испоставило да је његових 14 било 26 – прича девојчица из Лознице која је имала среће да се извуче из мреже коју је око ње почео да плете 16 година старији мушкарац.
Несвесно откривамо све о себи
Њена мајка није знала шта се дешава док је комшиница није позвала “због нечег важног” и испричала јој да њихове кћерке имају заједничког “пријатеља” на фејсбуку и да добијају непримерене предлоге. За то је сазнала после два и по месеца.
– Прво сам била шокирана, а онда сам схватила да морам чврсто да станем ногама на тло и да сагледам како из целе ситуације да ишчупам дете безбедно и какве поуке да извучемо за убудуће. Разговарала сам са кћерком, срећом, оствариле смо добру сарадњу, објаснила сам јој отворено шта се дешава, шта је могло да се деси и на какве људе може да налети. Договориле смо се да имам пун приступ њеном налогу тако да могу да погледам и са ким се дописује и шта пишу. Девојчице лако падају на комплименте. Ако им каже да су лепе, згодне, посебне, лако поверују, ваљда сви желимо да се допаднемо другима, а када смо незрели, неискусни лако нас је заварати. Осим тога, оне у том узрасту, десет, 11 година, ако приме узнемирујућу поруку, најчешће неће рећи родитељима, мајци. Постиде се, иако није њихова кривица, али и уплаше да ће бити кажњене. Зато је најважније да као родитељ имаш добру сарадњу са дететом, а без ње може отићи, не смем ни да помислим докле – каже мајка.
Младић, за кога се испоставило да је са југа Србије, мрежу у Лозници није плео само око ове девојчице и њене другарице, већ је, како каже мајка, покушавао у њу да увуче још петнаестак девојчица. Полицијски инспектор из Београда већ је радио на случају када је сазнала шта се дешава и дао јој је упутства шта да ради, како да се понаша. Преписка између младића и девојчице није смела бити избрисана док је полиција не преузме као доказни материјал, а у том тренутку ни он није смео бити избрисан из листе девојчициних пријатеља нити блокиран. Комуникацију са њим су прекинуле и на неколико порука које је послао нису одговарале. Као да је осетио да се нешто дешава, оне нису биле узнемиравајуће.
– Велики је проблем то што ни ми одрасли, а камоли деца, нисмо свесни колико откривамо о себи на друштвеним мрежама. Објављујемо фотографије, куда се крећемо, с ким се дружимо, у које кафиће идемо, шта смо купили, када идемо на пут… Деца објављују фотографије из стана, видео-снимке на којима се види распоред ствари, фотографије у регалу, разне детаље који се нама не чине битним, али ти људи који су кренули у лов на неко дете све то прате и памте. Деца не схватају да ситнице које говоре стварају ширу слику. Она им чак говоре и какав је који наставник, шта су добила на контролном, а они су увек “пуни разумевања” и спремни да пруже “подршку”, а вешто знају да поставе питања како би неприметно дошли до информација . Он мојој кћерки јесте рекао да би волео да се виде, али није био конкретан као у случају једне друге девојчице којој је предложио и прецизно описао место састанка у Лозници. У Лозници! А он је са југа – присећа се мајка.
Изградити поверење између родитеља и деце
Поверење између деце и родитеља основа је за спречавање нежељених догађаја. Живимо у време интернета и свеприсутних друштвених мрежа и то не можемо променити. Проблем је што већина малолетника број пријатеља доживљава као потврду популарности и прихвата сваки захтев, нарочито ако већ имају бар једног заједничког пријатеља на фејсбуку. Није реткост да родитељи деци пребацују што превише времена проводе на нпр. фејсбуку и прете им забраном интернета и гашењем профила. То доводи до тога да дете узнемиравајућу поруку не пријави родитељима, као што би требало, већ се уплаши да ће му фејсбук бити забрањен, ако то учини. На тај начин сами своју децу гурамо у шаке злочинцима.
– Интернет и друштвене мреже су садашњост и то морамо да прихватимо. Оно што можемо да променимо јесте свест, начин размишљања. Деца морају бити свесна шта може да се деси, ко може бити са друге стране, да отворе очи и буду опрезнија. Најважније, треба да знају да чим се нешто деси, чим добију поруку која их узнемирава кажу родитељима, а на нама је да реагујемо мудро и да не кривимо дете за нешто што није скривило. Ја сам кћерку питала зашто ми није одмах рекла. Одговорила је да се прво плашила како ћу реаговати, а онда јој је било и занимљиво на који начин разговарају. Радозналост је нормална, на крају и пожељна, помаже нам да сазнајемо, али наше је да деци објаснимо да понекад може бити и опасна. Ми смо срећне јер мала није имала никаквих траума због тога што се десило, када је полиција урадила своје избрисале смо га и блокирале и око три године није било ни трага ни гласа од њега. Онда је једног дана стигао захтев за пријатељство од особе истог имена и презимена и са истом профилном сликом – каже мајка.
Тај захтев девојчица није прихватила, одмах је рекла мајци па су му блокирале и тај профил и забраниле примање порука изван круга пријатеља.
ЕЛН
Пројекат подржава Министарство културе и информисања Републике Србије
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″